Česká televize: Večerníček přináší pohádky už šedesát let

23.05.2025 7:23 | Tisková zpráva

Malý kluk v papírové čepici, který každý večer přináší nejen dětem televizní pohádky na dobrou noc, letos slaví šedesátiny.

Česká televize: Večerníček přináší pohádky už šedesát let
Foto: Karel Šebesta
Popisek: Logo ČT

Večerníček se na obrazovkách objevuje už od roku 1965, kdy s jeho vysíláním začala tehdejší Československá televize. Nyní přichází čas oslav, pojďte si je užít s námi. „Večerníček patří již šedesát let k tomu nejlepšímu v oblasti dětské tvorby ČST/ČT. Svoji oblibu si získal propojením předních tvůrců respektované české školy animace, je synonymem pro kvalitu i unikátnost. Jsem rád, že večerníček našel svůj nový přístav na Déčku hned od jeho zahájení vysílání v srpnu 2013,“ říká výkonný ředitel ČT :D Petr Koliha. Ačkoli i v jiných zemích existují pohádky na dobrou noc, večerníček je české unikum.

„Tajemství obliby tohoto většinou animovaného „seniora“ tkví v jeho nepřeberné a nestárnoucí vitalitě. Po celou dobu vysílání spolupracuje večerníček s předními tvůrci animované tvorby. Za jeho konkrétním úspěchem stojí kvalitní literární příprava, originální výtvarné řešení a nápaditá režie. Dramaturgie přistupuje celých šedesát let k večerníčku s citlivou vizí hledání nových cest a tradičním ukotvením vytvořených hodnot,“ vysvětluje programový dramaturg ČT :D Miloš Zvěřina.

Příběhy vznikají stále nové, v sobotu 17. května se na obrazovkách ČT :D premiérově objevily nové díly večerníčku Jezevec Chrujda a na podzim se chystá nový večerníček O pejskovi a kočičce. Déčko také k výročí připravuje již tradiční letní soutěž. 

Podcastová série Fenomén Večerníček

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

Oto​ Klempíř byl položen dotaz

ČT 1 bez dotací nepřežije proč?

Prosím o vysvětlení, proč by nedívatelná televize, která tolik manipulovala a dosud manipuluje podivnými a lživými politickými názory měla přežívat jinak, než všechny ostatní televize, které živí a uživí reklamy.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Národní památkový ústav vypsal tendr na obnovu pražské Invalidovny

22:03 Národní památkový ústav vypsal tendr na obnovu pražské Invalidovny

NPÚ vyhlásil veřejnou zakázku na zhotovitele obnovy Invalidovny Praha. Plánovaný rozpočet činí 2,15 …