Českobudějovická nemocnice se připravuje na instalaci špičkového diagnostického přístroje, jediného v kraji

26.04.2016 18:03

Nemocnice České Budějovice, a. s., v těchto dnech začíná s přestavbou oddělení nukleární medicíny v Pavilonu C, kam bude během letošního června umístěna nová PET/CT kamera. Ta dosud v žádném jihočeském zdravotnickém zařízení není. PET/CT kamera slouží zejména k vyšetřování nádorových onemocnění a při diagnóze umožňuje mnohem větší přesnost než jiné přístroje. Svým významem je nezastupitelná.

Českobudějovická  nemocnice se připravuje na instalaci špičkového diagnostického přístroje, jediného v kraji
Foto: mane.cz
Popisek: nemocnice České Budějovice
reklama

„Od dubna započalo budování prostor pro nově pořizovanou PET/CT kameru a současně přestavba celé diagnostické části oddělení nukleární medicíny v suterénu Pavilonu C, kde jsou nyní dvě  gama kamery. Přestavbu realizujeme zhruba v pěti etapách tak, aby nepostihla, nebo jen minimálně, poskytovanou péči na tomto oddělení. Přestavby suterénu budou hotovy letos v září,“ uvedl vedoucí Oddělení stavebních investic Nemocnice České Budějovice, a. s., Ing. František Bostl.

Přestavba si vyžádá investici ve výši zhruba 30 milionů korun a nemocnice ji uhradí z vlastních zdrojů. Na PET/CT kameru v hodnotě zhruba 70 milionů korun přispěje ministerstvo zdravotnictví částkou 32 milionů korun určených  na podporu regionálního zdravotnictví. „Jsme rádi, že se nám podařilo získat dotaci ministerstva zdravotnictví. V jižních Čechách dosud tento diagnostický přístroj není a myslím, že si jej krajská nemocnice zaslouží. PET kamera přispěje k dalšímu zlepšení zdravotnické péče našich obyvatel, kteří už za tímto druhem vyšetření nebudou muset cestovat do Prahy nebo do Plzně,“ řekl jihočeský hejtman Mgr. Jiří Zimola.

Každoročně je na českobudějovickém oddělení nukleární medicíny provedeno více než 5 000 diagnostických, radionuklidových vyšetření. Jedná se o vyšetření kostí, plic, ledvin, srdce a různých nádorů. Dále zde probíhají vyšetření endokrinologická, v posledních letech se zvyšují počty vyšetření lymfatického systému dolních končetin a vyšetření sentinelových (strážných) uzlin u nádorů prsu a kožních melanomů.

„Toto oddělení průběžně modernizujeme. Po vloni pořízené hybridní SPECT gamakameře, díky níž mohou lékaři rozhodovat a s větší jistotou volit léčbu, která je pro konkrétního pacienta optimální, nyní postupně zahajujeme provoz dlouho očekávaného PET centra. Pozitronová emisní tomografie představuje špičku v diagnostice a sledování efektivity onkologických onemocnění. Provedením tohoto vyšetření je možné mnohem přesněji určit rozsah  onkologického onemocnění a v průběhu léčby zhodnotit její efekt a rozhodnout se, která z léčebných možností je pro pacienta nejvhodnější,“ řekl MUDr. Jaroslav Novák, MBA zástupce generálního ředitele Nemocnice České Budějovice, a. s.

Při vyšetření pozitronovou emisní tomografií (PET) se do těla pacienta injekcí aplikuje vyšetřovací látka, která je značena neškodným množstvím radioaktivity. Pomocí PET/CT kamery lze posléze přesně vizualizovat místa, kde se látka ve zvýšené míře akumuluje (např. nádory či záněty). „PET/CT je hybridní zobrazovací metoda, která kombinuje strukturální zobrazení pomocí CT a funkční zobrazení pomocí PET. Jinými slovy, vidíme nejen to, kde je nádor uložený, jak je velký a jaký má tvar, ale i to, jak je v těle aktivní,“ řekl MUDr. Vojtěch Kratochvíl, zástupce primáře Oddělení nukleární medicíny Nemocnice České Budějovice, a. s.

Nová PET/CT kamera značky SIEMENS  patří mezi technologickou špičku a v českobudějovické nemocnici bude fungovat od letošního podzimu. „Předpokládáme, že nový přístroj pokryje potřebu našeho regionu, kdy vyšetří zhruba dva a půl tisíce pacientů ročně. Jedno vyšetření kamerou přitom trvá dvacet až třicet minut, včetně přípravy nemocného je hotové do dvou hodin,“ řekl primář oddělení nukleární medicíny MUDr. Václav Maxa.

Nemocnice České Budějovice, a. s., patří se svou lůžkovou kapacitou 1450 lůžek mezi největší zdravotnická zařízení v České republice. Poskytuje základní, specializovanou i vysoce specializovanou péči prakticky ve všech medicínských oborech zejména pro celý jihočeský region.

V Nemocnici České Budějovice, jejímž jediným akcionářem je Jihočeský kraj, je ročně hospitalizováno okolo 53 tisíc pacientů. Lékaři zde provedou více než 32 tisíc operačních zákroků a téměř 660 tisíc ambulantních vyšetření a léčebných výkonů. V roce 2015 se zde narodilo 2267 dětí.

Nemocnice má průměrně 2500 zaměstnanců a je tedy jedním z největších zaměstnavatelů v Jihočeském kraji. Za posledních osm let nemocnice investovala do svého rozvoje více než 2,3 miliardy korun.

Nemocnice je vítězem celostátní soutěže Nemocnice 2014 v kategorii „Finanční zdraví“. Loni se umístila na prvním místě v kategorii „Absolutní vítěz“ soutěže Nemocnice 2015 a prvenství si udržela i v kategorii „Finanční zdraví“.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jihočeský kraj: O cyklisty bude opět velmi dobře postaráno

8:24 Jihočeský kraj: O cyklisty bude opět velmi dobře postaráno

Rada Jihočeského kraje dnes na svém zasedání doporučila schválit individuální dotaci pro Nadaci Jiho…