Český statistický úřad: Listopad lákal k vánočním nákupům

11. 1. 2019 13:37

Meziročně se tržby očištěné o kalendářní vlivy v listopadu zvýšily reálně o 5,0 %, bez očištění o 6,1 %. Tržby v maloobchodě po očištění o sezónní vlivy meziměsíčně vzrostly o 1,4 %.

Český statistický úřad: Listopad lákal k vánočním nákupům
Foto: ČSÚ
Popisek: Logo Českého statistického úřadu

Meziměsíčně se tržby v maloobchodě kromě motorových vozidel (CZ-NACE 47) po očištění o sezónní vlivy zvýšily v listopadu reálně o 1,4 %. Tržby za potraviny vzrostly o 2,7 %, za pohonné hmoty o 0,8 % a za nepotravinářské zboží o 0,5 %.

Meziročně se maloobchodní tržby očištěné o kalendářní vlivy zvýšily o 5,0 %, přičemž za nepotravinářské zboží vzrostly o 7,1 %, za pohonné hmoty o 2,9 % a za potraviny o 2,0 %. V listopadu 2018 bylo o jeden pracovní den více než v listopadu 2017.

Bez očištění se maloobchodní tržby meziročně zvýšily o 6,1 %, v tom za nepotravinářské zboží vzrostly o 8,9 %, za pohonné hmoty o 4,3 % a za potraviny o 2,8 %.

Na celkový vývoj maloobchodních tržeb měl největší vliv růst prodeje zboží internetových obchodů a zásilkových služeb (růst o 22,6 %). Vyšší tržby zaznamenaly všechny hlavní sortimentní skupiny prodejen. V prodejnách s počítačovým a komunikačním zařízením se tržby zvýšily o 11,7 %, s oděvy a obuví o 7,7 %, s výrobky pro kulturu, sport a rekreaci o 6,4 %, s výrobky pro domácnost o 5,6 % a s farmaceutickým, zdravotnickým a kosmetickým zbožím o 3,8 %. Tržby nespecializovaných prodejen s převahou potravin se zvýšily o 2,9 % a specializovaných prodejen potravin o 0,7 %.

Cenový deflátor (CZ-NACE 47) ke stejnému období předcházejícího roku (bez vlivu DPH) činil 100,5 % a byl ovlivněn zejména vyššími cenami pohonných hmot, farmaceutického, zdravotnického a kosmetického zboží a výrobků pro domácnost. Naopak ceny klesly v prodejnách s počítačovým a komunikačním zařízením, s oděvy a obuví a s potravinami.

Sezónně očištěné tržby za prodej a opravy motorových vozidel (CZ-NACE 45) vzrostly reálně meziměsíčně o 0,2 % a očištěné o kalendářní vlivy se snížily meziročně o 5,7 %. Neočištěné tržby klesly meziročně o 2,6 %, v tom za prodej motorových vozidel (včetně náhradních dílů) se snížily o 2,8 % a za opravy motorových vozidel o 1,7 %.

Mezinárodní srovnání vývoje maloobchodních tržeb v zemích EU je k dispozici ZDE.

Poznámky:

Všechny údaje v textu Rychlých informací jsou uvedeny ve stálých cenách.

Data za měsíc listopad 2018 jsou předběžná; definitivní údaje za všechny měsíce roku 2018 budou publikovány v červnu 2019.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Centrum pro regionální rozvoj: Nové materiály Centra pomohou při realizaci projektů na energetické úspory

22:16 Centrum pro regionální rozvoj: Nové materiály Centra pomohou při realizaci projektů na energetické úspory

Odborníci Centra pro regionální rozvoj připravili pro příjemce dotací v rámci energetických úspor no…