Český statistický úřad: Očekává se průměrná úroda obilovin

5.7.2022 9:50 dop. | Tisková zpráva

Na základě prvních letošních odhadů sklizní k 10. červnu se očekává úroda základních obilovin 7 161 tis. tun a řepky 1 065 tis. tun. V porovnání s loňskou sklizní je předpokládaná úroda základních obilovin o 64 tis. tun nižší (-0,9 %), naopak řepky se sklidí o 40 tis. tun více (+3,9 %).

Český statistický úřad: Očekává se průměrná úroda obilovin
Foto: ČSÚ
Popisek: Logo Českého statistického úřadu

„Podle prvních odhadů je úroda základních obilovin zatím příznivá a převyšuje 7 miliónů tun. Díky rozšíření osevní plochy je očekávaná sklizeň téměř srovnatelná s loňskou skutečností a je o tři procenta vyšší než pětiletý průměr. Hektarový výnos je ale meziročně slabší. Konečná výše sklizně bude nakonec záviset na dalším průběhu počasí,“ říká Radek Matějka, ředitel odboru statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky.

Očekávaná úroda základních obilovin (bez kukuřice na zrno) 7 161 tis. tun je ve srovnání s loňskou nadprůměrnou sklizní o 64 tis. tun nižší (-0,9 %). Osevní plochy se rozšířily o 64 tis. ha na 1 299 tis. ha (+5,1 %). Odhadovaný hektarový výnos 5,51 t/ha je meziročně o 5,7 % nižší.

„Ve srovnání s loňským rokem se výrazněji rozšířily osevní plochy pšenice ozimé a ječmene ozimého. I při slabších hektarových výnosech je tak odhad jejich sklizně meziročně vyšší. Naopak plochy jarních druhů obilovin jsou v meziročním srovnání menší a tomu odpovídá také meziročně nižší sklizeň,“ uvedla Dagmar Lhotská z oddělení statistiky zemědělství a lesnictví.

tabulka

Odhadovaná úroda pšenice ozimé 4 709 tis. tun je meziročně o 119 tis. tun vyšší (+2,6 %). Více se sklidí také ječmene ozimého 675 tis. tun (+3,6 %) a tritikale 201 tis. tun (+3,9 %). Naopak meziročně nižší sklizeň se očekává u ječmene jarního 1 049 tis. tun (-4,5 %), pšenice jarní 250 tis. tun (-32,7 %), ovsa 159 tis. tun (-18,5 %) nebo žita 120 tis. tun (-5,3 %).

Řepka se letos pěstuje na 344 tis. ha, tedy na téměř stejné osevní ploše jako v loňském roce (+0,5 %). Díky vyššímu očekávanému hektarovému výnosu 3,10 t/ha (+3,4 %) se sklidí 1 065 tis. tun řepky, meziročně o 40 tis. tun více (+3,9 %).

Detailnější informace o odhadech sklizní a osevních plochách zemědělských plodin naleznete v doplňující informaci k RI Odhady sklizně - červen ZDE.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

Jak zabráníte vzniku ukrajinských ghet?

Co když tu vznikne stejný problém jako s romskými ghety, který neumí stát vyřešit?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Celní správa: Migranti a marihuana už se neschovávají?

18:22 Celní správa: Migranti a marihuana už se neschovávají?

Podruhé v krátké době zastavili celníci na Vysočině migranty v pozicích spolujezdců a k tomu v osobn…