Chemici HZS ČR se účastní mezinárodního cvičení v Moldavsku

21.09.2017 13:17

V rámci projektu zahraniční rozvojové spolupráce České republiky a Moldavska se do mezinárodního cvičení EU Moldex 2017 zapojila i česká strana, a to konkrétně vysláním CBRN (Chemical, biological, radiological and nuclear defense) odřadu Hasičského záchranného sboru ČR.

Chemici HZS ČR se účastní mezinárodního cvičení v Moldavsku
Foto: udalosti112.cz
Popisek: Hasičský záchranný sbor ČR - logo

Tento odřad se zabývá detekcí chemických, biologických, radiologických a jaderných látek i odběrem vzorků a je složen z příslušníků HZS hl. m. Prahy, HZS Středočeského kraje, Institutu ochrany obyvatelstva a styčného důstojníka z MV-generálního ředitelství HZS ČR.

ViewImage.jpgCvičení EU Moldex 2017 je organizováno Evropskou unií v rámci projektu PPRD East 2 (Prevention, Preparedness and Response to Natural and Man-made Disasters in the Eastern Partnership Countries 2) a probíhá od 18. září do 22. září 2017 v Moldavsku za účasti záchranných týmů ze šesti partnerských zemí (Běloruska, Ukrajiny, Arménie, Ázerbájdžánu, Gruzie a Moldavska) a dalších týmů mechanismu civilní ochrany EU.

Námětem cvičení je zemětřesení, jehož následkem dojde ke zřícení budov a protržení přehrady s následným zaplavením oblasti. Součástí scénáře bude také nehoda dopravních prostředků přepravující nebezpečné chemické látky. Po cvičení samotném bude následovat konference, která nabídne možnost výměny zkušeností získaných během cvičení.

Účelem tohoto cvičení je otestovat schopnost zúčastněných týmů společně pracovat a řešit záchranářské úkoly. Cvičení zároveň poskytne příležitost pro hostitelskou zemi zapojit a ověřit své národní kapacity.

Role CBRN odřadu Hasičského záchranného sboru ČR bude spočívat převážně ve spolupráci s moldavskými hasiči u zásahu, při kterém dojde k úniku nebezpečných látek. Speciální technické prostředky určené pro takové zásahy byly v rámci projektu zahraniční rozvojové spolupráce zakoupeny moldavským hasičům již v předešlém roce.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

Pomoc občanům

Vážený pane Jurečka, včera jste byl v Superdebatě na CNN Prima News, poraďte a odpovězte mi na otázku, jak mám s rodinou vyžít se 100 korunou na den? Bydlím v podnájmu, na vlastní byt nemám... Vydělávám minimální mzdu stejně jako partnerka....a do toho máme dítě. Pokud jste Muž na svém místě, odpoví...Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jihomoravský kraj: Sportovcem se stala tenistka Barbora Krejčíková

13:20 Jihomoravský kraj: Sportovcem se stala tenistka Barbora Krejčíková

Vítězka Roland Garros a zlatá olympijská medailistka, tenistka Barbora Krejčíková, získala titul jih…