CzechMed: Chceme dohodu, ne nátlak

12.10.2013 10:52 | Zprávy

CzechMed, Česká asociace dodavatelů zdravotnických prostředků, upozorňuje na praxi Všeobecné zdravotní pojišťovny, která opakovaně zasahuje do rozsahu úhrad zdravotnických prostředků.

CzechMed: Chceme dohodu, ne nátlak
Foto: CzechMed
Popisek: CzechMed, Česká asociace dodavatelů zdravotnických prostředků

Stalo se tak již začátkem roku 2013 v oblasti inkontinenčních a stomických pomůcek a nyní jde ze strany VZP o podobné cvičení. Chceme proto pacienty vyzvat, aby cestou zájmových sdružení nebo pacientských organizací sledovali, zda-li se v portfoliu hrazených výrobků neztrácí či nemění položky. Zákon sice stanovuje nárok, ale pacienti se o něj musí přihlásit!

VZP uveřejnila výzvu dodavatelům, aby do 15. října 2013 podali „žádost o setrvání v úhradovém katalogu VZP a současně zařadili své výrobky do tzv. kategorizačního stromu podle NÁVRHU ZÁKONA o zdravotnických prostředcích, který ještě není ani schválen. „Zatímco se samotnou klasifikací zdravotnických prostředků by šlo s výhradami souhlasit – jde o určitou přípravu na spuštění registru zdravotnických prostředků, která se očekává s novým zákonem,“ říká prezident asociace CzechMed MUDr. Miroslav Palát: „spojování tohoto cvičení s hrozbou vyřazení z úhradového katalogu je absurdní. Jde opět o výrazný signál bezprávního stavu, který vládne kolem číselníku VZP.“

Úhradový katalog VZP, tzv. číselník, je přitom dokument, který nemá oporu v zákoně ani v žádné vyhlášce. VZP jej administruje přes 20 let a bez zařazení v číselníku je výrobek fakticky vyloučen z hrazení z prostředků veřejného zdravotního pojištění. Nejedná se o žádný interní dokument, jak VZP uvádí, protože jej přejímají všechny ostatní zdravotní pojišťovny v České republice. Nebýt v číselníku znamená, že výrobek nemůže být zobchodován a nebude poskytovateli zdravotních služeb předepisován, protože jen přítomnost v číselníku VZP dává jistotu, že bude pojišťovnou bezpečně uhrazen.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

ČT a demonstrace

Proč by se zaměstnanci ČT nemohli demonstrovat? Není právo demonstrovat dáno Ústavou, která platí pro každého? A co, že je demonstrace proti rozhodnutí zvolených politiků. To se jako nesmí? A můžete uvést konkrétní příklady, kdy jsou na Déčku vysílány zkreslené informace? My teda Déčko máme zrovna m...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Finanční správa: Sníží se záloha

10:29 Finanční správa: Sníží se záloha

V návaznosti na změnu odvodů na důchodové pojištění osob samostatně výdělečně činných (OSVČ) dojde o…