Do Indie odjel 30. kontejner se zdravotnickým materiálem pro chudé a malomocné

20.06.2015 10:06

V pořadí již 30. kontejner se zdravotnickým materiálem určeným pro chudé a malomocné v Indii v pátek vypravila z Brna Nadace sv. Františka z Assisi. Dodávku v hodnotě zhruba 4,6 milionu korun obdrží indické sestry - Misionářky lásky, které pomáhají nejchudším a nejubožejším, a pokračují tak v odkazu blahoslavené Matky Terezy z Kolkaty. S nakládkou se začalo v noci na pátek v Červeném Kostelci, odtud putoval kontejner do Brna, kde byl plně naložen. Z Brna zamíří do Hamburku, poté popluje po moři více než měsíc do přístavu v indické Kolkatě.

Do Indie odjel 30. kontejner se zdravotnickým materiálem pro chudé a malomocné
Foto: wikipedia
Popisek: Indická vlajka.

„Nakupujeme u výrobců přesně podle požadavků indických sester, abychom co nejlépe využili darovaných peněz ve prospěch nemocných. Po obdržení zásilky nás vždy informují, jak bylo s těmito věcmi naloženo,“ vysvětluje vedoucí pražské pobočky Nadace sv. Františka z Assisi Petra Štěpančíková. Dosud nadace odeslala 29 kontejnerů. „Sestry nám vždy písemně sdělují, jak obsahu kontejneru využily: vždy pro nemocné ohrožené na životě, kteří si nemohou koupit ani léky, ani zaplatit léčbu v nemocnici,“ dodává.

Letošní výroční kontejner o váze 12,9 tuny obsahuje obvazový a zdravotnický materiál včetně sedmi invalidních vozíčků za zhruba 2,5 mil. Kč a léčiva včetně antibiotik, dezinfekce do ran a hroznového cukru Glukopuru za 2,1 mil. Kč. Oproti minulé zásilce z  července 2014 obsahuje kontejner více léčiv a Glukopuru.
„Protože jsme nakupovali od osvědčených výrobců, výrazně jsme ušetřili na pořizovacích nákladech,“ sdělila předsedkyně nadace Dana Jarošová. Doplnila, že poděkování patří všem dárcům, kteří přispívají na nákup zdravotnických potřeb, Nadačnímu fondu AVAST a dárcům věcných darů, zejména 38 párů francouzských holí a berlí, které zmrzačení malomocní nezbytně potřebují k chůzi.

O náklad se v Indii starají řeholní sestry a bratři Matky Terezy z kongregace Misionářky lásky a využívají jej ve 44  domovech a centrech převážně při péči o malomocné pacienty, kteří jsou opuštěni a vyvrženi dokonce vlastními rodinami.  „V Dillí máme jednu velmi rozlehlou osadu pro malomocné, kde probíhají operace a následné rehabilitace. Vždy tam dychtivě očekávají zásilky, které od Vás přicházejí. Menší zdravotnická ambulantní střediska ale také potřebují tyto zásilky – zejména ty ambulance, které pracují v blízkosti železničních stanic, kde leží mnoho lidí s rozsáhlými zraněními, zlomeninami atd.,“ napsala nadaci sestra Andrea.

Nadace od roku 1999 do roku 2013 vypravila již 29 lodních kontejnerů. Hodnota darů dosáhla přes 85 milionu Kč; celkem odeslala 314 tun kontejnerové pomoci.

Na organizaci naplnění i na samotné nakládce kontejneru se podílí skupina spolupracovníků nadace, a to jak v hlavním sídle nadace v Brně, tak i v pražské pobočce.  Jsou to lidé všeho věku a nejrůznějších povolání. Společné mají jedno - oslovilo je poselství Matky Terezy - tedy pomáhat těm nejubožejším z ubohých. Není jim zatěžko věnovat své úsilí, aby soustředili peníze na nákup obsahu zásilky či věcné dary (výhradně zdravotnický materiál).

Pomoc nadace je trvalého rázu. Už teď začíná pracovat na přípravě další zásilky. Uvítá jakoukoliv iniciativu od lidí, kteří by se chtěli do organizování pomoci zapojit.  Mohou to učinit finančním příspěvkem na nákup zdravotnického materiálu nebo po předběžné domluvě věcným darem (přinést či poslat obvazy, gázu, invalidní vozíky, podpažní berle), či osobní účastí na přípravě a odesílání zásilek v pracovní skupině v Brně či Praze.

Zájemci o pomoc mohou získat informace na tel. čísle:

Praha: 732858163 (RNDr. Petra Štěpančíková), e - mail: petstep@centrum.cz

Brno: 608 879 663 (Ing. David Cichra)   

Webové stránky: http://artax.karlin.mff.cuni.cz/~omelka/Nadace/intro.html

Mail: nadace.svfr@seznam.cz

Č. účtu:  2028869399/0800

Zdroj: RNDr. Petra Štěpančíková, Ph.D., tel: 732858163  

V roce 1948 založila v indické Kolkatě Matka Tereza kongregaci Misionářek lásky. Tyto sestry a bratři se zaměřují na ty, kterým nikdo nepomáhá a kteří jsou ve společnosti nejvíce ohroženi. Protože žijí velmi chudě, mohou ve svých centrech ubytovat a ošetřovat ty, kteří to opravdu potřebují. Jsou to především: nemocní malomocenstvím, opuštění umírající v prachu na ulici, kojenci odložení po porodu na smetiště, děti, které přežily potrat, starci a stařenky bez prostředků, nemocní tropickými nemocemi, tuberkulózou, AIDS, tělesně a duševně postižení.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ředitelství silnic a dálnic zprovoznilo dostavbu mimoúrovňové křižovatky Palackého na silnici I/37

22:30 Ředitelství silnic a dálnic zprovoznilo dostavbu mimoúrovňové křižovatky Palackého na silnici I/37

Ředitelství silnic a dálnic dnes slavnostně uvedlo do provozu dostavbu mimoúrovňové křižovatky Palac…