Drážní úřad: Nehody na přejezdech způsobují řidiči hazardéři, železnice je nadále bezpečná

30.10.2018 21:31

Drážní úřad každým rokem zpracovává zprávu o stavu bezpečnosti na železničních dráhách. Nejinak tomu bylo i letos, kdy jsme do Evropské železniční agentury zaslali dokument se stavem za rok 2017. Výroční zpráva byla sestavena mimo jiné i na základě podkladů provozovatelů drah a dopravců. Seznámit se s ní lze na webových stránkách úřadu

Drážní úřad: Nehody na přejezdech způsobují řidiči hazardéři, železnice je nadále bezpečná
Foto: Drážní úřad
Popisek: Drážní úřad
reklama

Drážní úřad vydal v minulých dnech důležitý dokument týkající se stavu bezpečnosti na železnici během roku 2017. Z něho vyplývá, že úřad plnil své povinnosti ohledně preventivní kontrolní činnosti, která měla za úkol prověřit reálný stav zajištění bezpečného provozu jak provozovateli drah, tak jednotlivými dopravci.

Během loňského roku provozovalo svou činnost 8 provozovatelů drah a 103 dopravců. Evidováno bylo cekem 4 648 mimořádných událostí, přičemž z toho došlo ke 171 střetnutí na železničních přejezdech. Usmrceno bylo při nich 35 osob, přičemž dalších 58 bylo těžce raněno. Chování některých řidičů silničních vozidel je stále alarmující. Nešvar řidičů potvrzuje i ředitel Drážního úřadu Jiří Kolář: „Dlouhodobé vrásky železnici dělají řidiči silničních vozidel, kteří nejsou schopni respektovat železniční přejezdová zařízení, a tedy ani zákon o provozu na pozemních komunikacích.“ Ministerstvo dopravy (MD) v současné době připravuje úpravu bodového systému a s ním související sankce za porušení. Řidičům, kteří vjedou na železniční přejezd v době, kdy tam vjet nesmí, se pravděpodobně zvýší pokuta. Takovou změnu podporujeme. Kromě toho MD ve spolupráci s podřízenými složkami hledají vhodné alternativy, jak srážkám na přejezdech předejít. V současné době ze statistik vyplývá, že jsou v 99 % případů srážek aut s vlaky vinni řidiči silničních vozidel.

Drážní úřad v roce 2017 uskutečnil celkem 886 státních dozorů, přičemž naprostá většina z nich se netýkala zásadních nedostatků majících bezprostřední vliv na provozování dráhy nebo drážní dopravy.

Úřad za rok 2017 splnil svůj plán v oblasti státních dozorů za účelem prověření správné funkce bezpečnosti a v roce 2018 bude nadále intenzivně pokračovat ve vykonání kontrolních činnosti u dalších provozovatelů dráhy a dopravců.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Armáda ČR: Češi v Kábulu uctili památku padlých kolegů a kamarádů

22:03 Armáda ČR: Češi v Kábulu uctili památku padlých kolegů a kamarádů

Příslušníci 21. Úkolového uskupení Armády ČR v misi Resolute Support pochodem kolem základny HKIA v …