Drtivá většina Čechů nezná jména europoslanců, eurokomisaře a nemá informace o jejich činnosti

12.05.2014 15:11

Nadcházející volby do Evropského parlamentu mají tradičně v ČR nejnižší volební účast. Jak ukázal exkluzivní průzkum společnosti SANEP, nezájem českých voličů o volby do Evropského parlamentu spočívá jak v celkově negativnímu postoji k činnosti europoslanců a jejich nemožnosti hájit na půdě EP zájmy ČR, tak i v neinformovanosti o činnosti europoslanců, ale i v tristní neznalosti českých europoslanců a eurokomisaře.

Drtivá většina Čechů nezná jména europoslanců, eurokomisaře a nemá informace o jejich činnosti
Foto: Radim Panenka
Popisek: Evropský parlament ve Štrasburku
reklama

Podrobné informace o činnosti českých europoslanců na půdě Evropského parlamentu má pouze 11,4% dotázaných, kteří představují reprezentativní vzorek domácí populace. Velice omezené informace má pak 19,5% respondentů.

S činností českých europoslanců je pak spokojeno v souhrnu pouze 15,7% dotázaných. Téměř třetina populace (30,4%) pak nemá na činnost českých zástupců na půdě Evropského parlamentu žádný názor. Nadpoloviční většina (53,9%) je však s činností českých europoslanců nespokojena.

Jakkoli je zřejmá většinová nespokojenost s činností českých europoslanců na půdě Evropského parlamentu, podrobnější znalosti české veřejnosti o jménech, počtech českých europoslanců je tristní.

Na otázku, kolik má ČR aktuálně v Evropském parlamentu svých zákonodárců, pouze 19,5% dotázaných uvedlo správné číslo 22. Po nadcházejících volbách ji pak bude mít ČR vzhledem k celkovému snížení všech europoslanců již jen 21. Nadpoloviční většina dotázaných však odpověděla (54,5%), že neví.

Všech 22 aktuálních českých europoslanců pak zná 0,8% dotázaných a pouze několik si jich dokáže vybavit 61,5% dotázaných. Nicméně i tato uvedená znalost může vyjadřovat spíš obecný pocit znalosti, několika jmen europoslanců, než faktickou vědomost.

To ostatně potvrzuje výsledek otevřené otázky, v níž měli respondenti uvést celé jméno, nebo alespoň příjmení aktuálního českého eurokomisaře, kterým je Štefan Füle. V této otázce se ukázalo, že 13,4% dotázaných je přesvědčeno, že aktuálním českým eurokomisařem je bývalý premiér Vladimír Špidla, který sice byl českým eurokomisařem, ale pouze do roku 2010. Dalších 8,9% respondentů uvedlo, že je aktuálním českým eurokomisařem Miloslav Ransdorf, který není eurokomisařem, ale europoslancem za KSČM. Správnou odpověď uvedlo pouze 7,1% dotázaných. Dalšími nejčastěji uváděnými jmény byl Remek, Zahradil, Falbr, Rojthová a Telička. Téměř polovina dotázaných (46,7%) pak uvedla, že neví.

V souhrnu 60% dotázaných pak sdílí názor, že čeští europoslanci nemohou na půdě Evropského parlamentu aktivně hájit zájmy ČR. Z tohoto většinového názoru pak může pramenit fatální nezájem českých voličů o volby do Evropského parlamentu

Exkluzivní internetový průzkum společnosti SANEP byl realizován ve dnech 26. 4. - 1. 5. 2014 na reprezentativním vzorku 5,934 dotázaných ve věkové kategorii 18-70 let. Celkově se průzkumu společnosti SANEP zúčastnilo v rámci panelu 220 tisíc registrovaných uživatelů 19,014 dotázaných. Reprezentativní vzorek byl vybrán metodou kvótního výběru. Statistická chyba u uvedené skupiny obyvatel se pohybuje kolem +- 1,5 procentního bodu.

Více na www.sanep.cz

SANEP je členem mezinárodní aliance výzkumných agentur AIMRI (Allianceof International Market ResearchInstitutes).

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Turistický spolek Lipenska: Vicemistr Evropy míchá drinky u zamrzlého Lipna

22:54 Turistický spolek Lipenska: Vicemistr Evropy míchá drinky u zamrzlého Lipna

David Neumann je mistr České republiky a vicemistr Evropy ve Flair bartendingu, tedy barmanském spor…