Drtivá většina Čechů nezná jména europoslanců, eurokomisaře a nemá informace o jejich činnosti

12.05.2014 15:11 | Zprávy

Nadcházející volby do Evropského parlamentu mají tradičně v ČR nejnižší volební účast. Jak ukázal exkluzivní průzkum společnosti SANEP, nezájem českých voličů o volby do Evropského parlamentu spočívá jak v celkově negativnímu postoji k činnosti europoslanců a jejich nemožnosti hájit na půdě EP zájmy ČR, tak i v neinformovanosti o činnosti europoslanců, ale i v tristní neznalosti českých europoslanců a eurokomisaře.

Drtivá většina Čechů nezná jména europoslanců, eurokomisaře a nemá informace o jejich činnosti
Foto: Radim Panenka
Popisek: Evropský parlament ve Štrasburku

Podrobné informace o činnosti českých europoslanců na půdě Evropského parlamentu má pouze 11,4% dotázaných, kteří představují reprezentativní vzorek domácí populace. Velice omezené informace má pak 19,5% respondentů.

S činností českých europoslanců je pak spokojeno v souhrnu pouze 15,7% dotázaných. Téměř třetina populace (30,4%) pak nemá na činnost českých zástupců na půdě Evropského parlamentu žádný názor. Nadpoloviční většina (53,9%) je však s činností českých europoslanců nespokojena.

Jakkoli je zřejmá většinová nespokojenost s činností českých europoslanců na půdě Evropského parlamentu, podrobnější znalosti české veřejnosti o jménech, počtech českých europoslanců je tristní.

Na otázku, kolik má ČR aktuálně v Evropském parlamentu svých zákonodárců, pouze 19,5% dotázaných uvedlo správné číslo 22. Po nadcházejících volbách ji pak bude mít ČR vzhledem k celkovému snížení všech europoslanců již jen 21. Nadpoloviční většina dotázaných však odpověděla (54,5%), že neví.

Všech 22 aktuálních českých europoslanců pak zná 0,8% dotázaných a pouze několik si jich dokáže vybavit 61,5% dotázaných. Nicméně i tato uvedená znalost může vyjadřovat spíš obecný pocit znalosti, několika jmen europoslanců, než faktickou vědomost.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

Mgr. Ondřej Kolář byl položen dotaz

Jednání Evropy s Trumpem

Popisujete, jak by Evropa měla jednat s Trumpem. Otázkou je, proč to nedělá? A myslíte, že by pro nás hlavně s ohledem na bezpečnostní situaci bylo dobré si to rozházet s USA? Třetí dotaz, jak chcete jednat s někým, kdo o to evidentně nestojí, kouká na Vás z vrchu a jste mu vlastně ukradený?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

HK ČR: Emisní povolenky podle firem dramaticky zdražují výrobu

10:34 HK ČR: Emisní povolenky podle firem dramaticky zdražují výrobu

Evropský systém obchodování s emisními povolenkami (EU ETS) považují téměř tři čtvrtiny respondentů …