Exportéři nečekají od budoucí vlády výrazné zlepšení v podpoře vývozu

24.11.2013 19:05 | Zprávy

Čeští exportéři neočekávají od budoucí vlády žádné výraznější zlepšení a podporu českého vývozu. Vyplývá to z průzkumu, který Asociace exportérů provedla 14. listopadu na již XI. Exportním fóru, kam se sjeli přední čeští exportéři.

Exportéři nečekají od budoucí vlády výrazné zlepšení v podpoře vývozu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto

Žádnou zásadní změnu od právě sestavované vlády neočekává 35 % tuzemských vývozců, mírně optimistických je 31 % oslovených exportérů. Výraznou změnu směrem k lepšímu předpokládá pouze 10 % z nich, naopak mírné zhoršení podmínek pro export předvídá 22 % exportérů, zásadní změny k horšímu pak 2 % vývozců.

Práce budoucí vlády? Na lepší trojku

„Výsledky šetření jasně ukazují, že exportéři nemají vůči budoucí vládě žádná přehnaná očekávání a predikují jen velmi mírné nebo vůbec žádné zlepšení co do jejího vlivu na podnikatelské prostředí. Předpokládají, že vláda bude pracovat v průměru na lepší trojku, pokud by ji hodnotili jako ve škole,“ říká Otto Daněk, místopředseda Asociace exportérů.

Podmínky nutné k podpoře exportu

Účastníci XI. Exportního fóra se zároveň shodli na 3 podmínkách, které pomohou českému exportu a současně souvisí s aktivitami budoucí vlády a dalších orgánů. „V prvé řadě bychom uvítali stabilní právní a daňové prostředí s minimálním množstvím legislativních změn a nezvyšování daňové zátěže pro podniky. Druhou podmínkou je vybudování a udržování antikorupčního prostředí a důsledné trestání jakýchkoliv nepravostí, protože dochází k fatálním ztrátám, a to nejen ve státním rozpočtu,“ shrnuje předseda Asociace exportérů Jiří Grund. „Třetí podmínkou je kurz koruny nad hranicí 26 korun za euro,“ dodává k nedávnému opatření centrální banky.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Petra Prokšanová byl položen dotaz

Komunisti

Co dobrého je podle vás na době, kdy tu vládli komunisté? Ano SSR nás osvobodil, protože taková byla dohoda a měl na tom vlastní zájem, a to zmocnit se nás. Demokracie a svoboda pak nenastaly, což je to hlavní, ale konaly se politické procesy a vůbec o všem rozhodovala stranická knížka. Vy tvrdíte, ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČEZ: Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně slaví 30 let

19:21 ČEZ: Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně slaví 30 let

Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně, největší a nejvýkonnější přečerpávací elektrárna v Česk…