Film Nedotčený ráj: Rusko zavítal do Prahy

19. 11. 2018 19:15

Ve velmi odlehlých oblastech sice nemůžeme vidět přímé stopy lidstva, ale jeho vliv je zde i přesto patrný: rostoucí emise skleníkových plynů přispívají ke globálnímu oteplování. Co to znamená pro ekosystémy citlivé na změny klimatu, ukazuje film Nedotčený ráj: Rusko, který byl promítán 9. listopadu v Praze.

Film Nedotčený ráj: Rusko zavítal do Prahy
Foto: Rosatom
Popisek: Medvědí rodinka u Kurilského jezera na jihu poloostrova Kamčatka

Promítání proběhlo 9. listopadu v kině Cinema City Slovanský dům v Praze v rámci filmového festivalu Nový ruský film. Jeho program tvořily akční filmy, komedie a válečná dramata, ale i filmy zaměřené na společenská témata a na ochranu přírody. Před promítáním filmu Nedotčený ráj vystoupil Zdeněk Šíma, jednatel společnosti Rosatom Central Europe. Tato společnost je dceřinou firmou Rosatomu, který na výrobě filmu spolupracoval s National Geographic.

Film popisuje ekosystémy, které jsou velmi citlivé na důsledky změny klimatu. Pilotní snímek série celovečerních dokumentů je zaměřen na obyvatele pohoří Altaj, poloostrova Kamčatka a Arktidy, kteří žijí pouze v určitých oblastech a globální oteplování jim ztěžuje hledání potravy nebo vody. Tyto křehké ráje film uchovává na obrazovkách diváků před tím, než je nejspíše nevratně poškodí změna klimatu a lidstvo přijde o toto přírodní bohatství.

Rosatom tímto filmem chce přitáhnout pozornost veřejnosti ke krizi, kterou přinese globální oteplování, a předvést zhoubný dopad, který přináší emise CO2 vypouštěné fosilními zdroji energie provozovanými na naší planetě. Aby lidstvo uspělo ve zmenšování své uhlíkové stopy v energetice, musí přejít od fosilních zdrojů k čistým a nízkouhlíkovým. Rosatom k tomu přispívá jako dodavatel bezemisních jaderných elektráren a své portfolio rozšiřuje také o výstavbu větrných elektráren v Rusku.

Pokud lidstvo neuspěje ve zmenšování své uhlíkové stopy, hrozí vymizení nejen ekosystémů popisovaných pilotním dílem, ale i dalším, které budou zachyceny v dalších dílech dokumentární série, ať už jde o medvědy, lišky, ptáky, stromy nebo květiny.

Premiéra filmu Nedotčený ráj: Rusko v českých kinech proběhla 9. listopadu dopoledne, dále jej shlédli diváci na velvyslanectví Ruské federace v České republice, studenti na Přírodovědecké fakultě v Olomouci a žáci filmové školy Creative Hill College ve Zlíně v rámci výuky na téma ekologie.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

SŽDC uzavřela s Policií ČR memorandum o spolupráci

14:52 SŽDC uzavřela s Policií ČR memorandum o spolupráci

Generální ředitel Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) Jiří Svoboda a policejní prezident Jan Šve…