A výsledky hovoří jednoznačně: Drtivá většina Čechů (92 %) si přeje, aby příští politická reprezentace šetřila zejména na sobě, tedy omezila výdaje na reprezentaci a chod poslanecké sněmovny a senátu. Jedna třetina je pak pro úspory v resortu obrany, viz tabulka.
Pokud se občanů zeptáme, kam by budoucí vláda měla investovat, tak nejčastěji zmiňovali oblast zdravotnictví (62 %) a vzdělání a výzkumu (45 %), viz graf 1. Nejméně investic by si pak zasloužila kultura. Tu také každý desátý Čech považuje za možnou oblast budoucího šetření vlády a poslanců.
„Jsem pro šetření v oblasti veřejných zakázek, ale nikoli pro tupé škrty. Stačilo by zavést lepší systém schvalování veřejných zakázek, aby se nevyhazovaly peníze za zbytečnosti. Mnoho tzv. „investic“ je jen sypáním peněz do kanálu s tím rozdílem, že peníze v kanálu alespoň nehyzdí krajinu a nekomplikují život občanům,“ komentuje výsledky Pavel Kohout, ekonom a ředitel pro strategii Partners, a dodává: „Investovat by měli do snížení daní a do zjednodušení života podnikatelů, velkých i těch nejmenších. Stát, jeho zaměstnanci a jejich rodinní příslušníci jsou totiž živeni tím, co podnikatelé vytvoří. A když nebudou mít podmínky, nebudou tvořit. Anebo budou, ale v jiné zemi. Za sebe bych zvolil nejspíše vzdělání a výzkum a také kulturu, aby nám nepadaly cenné kulturní památky, které už nikdo nikdy nenahradí nějakou novostavbou. V normální bohaté společnosti do těchto tří oblastí značně investují soukromí mecenáši, ale těch je u nás příliš málo. Zdaleka nejbohatší korporací je u nás bohužel stát.“

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva