HK ČR: Rada vlády pro transparentní zakázky je dalším krokem ke zneprůchodnění veřejných zakázek

18.01.2016 11:26

Dalším krokem k odstranění nešvarů spojených se zadáváním veřejných zakázek má být vytvoření zbrusu nové Rady vlády pro transparentní zakázky, která bude podle autorů návrhu posuzovat mj. zakázky v režimu tzv. jednacího řízení bez uveřejnění.

HK ČR: Rada vlády pro transparentní zakázky je dalším krokem ke zneprůchodnění veřejných zakázek
Foto: Archiv
Popisek: Hospodářská komora - logo

„Vždy, když se konstituuje nový poradní orgán, vzniká obava, zda není něco špatně nastaveno, ať v právním rámci oblasti, pro kterou se orgán zřizuje, anebo v efektivním využívání existujících standardních procedur a platforem,“ komentuje návrh ředitel Odboru legislativy, práva a analýz Ladislav Minčič.

Dodává, že vytvoření rady, což se v minulých letech stalo již v několika dalších oblastech, obvykle výrazné změny nepřinese. Obvykle vede pouze k tomu, že se zodpovědnost jednoho konkrétního ministerstva přenese i na ostatní ministerstva, a individuální zodpovědnost se tak zcela rozmělní a zmizí v kolektivní nezodpovědnosti. Efektivnější cestou by podle Hospodářské komory ČR bylo například minimalizovat výjimky a udělat další kroky směřující k tomu, že by na vše stačil jen jeden dobrý zákon o zadávání veřejných zakázek a prováděcí předpisy.

MMR navíc ve svém návrhu požaduje vytvoření systemizovaných míst pro pět nových úředníků, kteří by vykonávali funkci sekretariátu. Vytvoření nových pracovních míst bude daňové poplatníky stát nemalé peníze. „Obávám se, že jsme svědky soutěže byrokratů o jejich vlastní větší význam. V duchu některých ekonomických teorií – síla úřadu či jeho představeného je tím větší, čím vyšší je počet úředníků, anebo v aktuálním jazyce tabulkových míst – nejlépe neobsazených, ale státním rozpočtem garantovaných,“ konstatuje L. Minčič.

Hospodářská komora České republiky zastupuje podnikatelskou veřejnost na základě zákona č. 301/1992 Sb. o Hospodářské komoře ČR a Agrární komoře ČR. Hlavním posláním Hospodářské komory ČR je vytvářet příležitosti pro podnikání, prosazovat a podporovat opatření, která přispívají k rozvoji podnikání v ČR a tím i k celkové ekonomické stabilitě státu. Hospodářská komora České republiky je povinným připomínkovým místem podnikatelské legislativy a chrání zájmy svých členů sdružujících se prostřednictvím sítě regionálních komor a začleněných živnostenských společenstev.  HK ČR sdružuje téměř 14 000 členů (fyzických i právnických osob podnikajících v ČR) organizovaných v 61 regionálních komorách a 86 oborových asociacích HK ČR. Více na www.komora.cz

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

České a slovenské zoo proti masakrům tažných ptáků ve středomoří

9:01 České a slovenské zoo proti masakrům tažných ptáků ve středomoří

Podle odhadů BirdLife International je ve Středomoří každoročně nelegálně zabito 25 milionů tažných …