HK: Podnikatelská mise Hospodářské komory míří do Kazachstánu s ministrem zahraničí

18.11.2016 15:30

Další české firmy by mohly uspět na kazašském trhu. Na dvoustranná jednání s kazašskými firmami totiž míří 30členná podnikatelská delegace, která doprovodí ministra zahraničních věcí Lubomíra Zaorálka při jeho oficiální pracovní cestě do Republiky Kazachstán.

HK: Podnikatelská mise Hospodářské komory míří do Kazachstánu s ministrem zahraničí
Foto: Archiv
Popisek: Hospodářská komora - logo

„V podnikatelské delegaci máme zastoupeno spektrum českých firem, a to z oblastí energetiky, dopravní infrastruktury, strojírenství a samozřejmě stavebnictví,“ upozorňuje viceprezident Hospodářské komory Bořivoj Minář, který podnikatelskou misi do Kazachstánu vede. V 17milionové zemi totiž probíhají velké infrastrukturní projekty – mezinárodní dopravní koridory, na kterých by se mohly podílet i české firmy. Země navíc disponuje obrovskými zásobami nerostných surovin, jako je například uran a ropa, a vůči zahraničním investorům vede i vstřícnou politiku.

Podnikatelé odletí na dvoudenní misi v neděli 20. listopadu v poledne, druhý den ráno proběhne v hlavním městě Kazachstánu Astaně za účasti ministra zahraničních věcí Lubomíra Zaorálka podnikatelské fórum a následné dvoustranné rozhovory mezi českými a kazašskými firmami a individuální jednání. Následující den se uskuteční obchodní jednání také ve městě Almaty, nacházejícím se na JV země poblíž hranice s Kyrgyzstánem. Ke kulatému stolu, který uvede ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová, usednou čeští a kazašští podnikatelé v sektoru cestovního ruchu.

Doprovodnou podnikatelskou misi organizuje Hospodářská komora ČR ve spolupráci s Komorou pro hospodářské styky se zeměmi SNS. V podnikatelské delegaci jsou zastoupené i firmy působí v oblasti lázeňství a výroby zdravotnických a medicinských přípravků.

Kazachstán je největším světovým vývozcem uranu, ročně také těží 80 milionů tun ropy, jejímž je mimo jiné třetím největším dodavatelem do ČR. Právě díky příjmům z těžby se po přelomu tisíciletí Kazachstán rychle proměnil ze zaostalé rozvojové země v ekonomického černého koně Střední Asie. Na konci října byla zahájena těžba ropy a plynu také z obrovského ropného pole Kašagan, největšího pole objeveného od roku 1968. Jeho celkové zásoby se odhadují na 35 miliard barelů ropy.

Kazachstán přijal v únoru loňského roku novou hospodářskou politiku země „Nurly žol“. Ta je zaměřena na vytváření efektivní dopravně-logistické infrastruktury v jednotlivých směrech od hlavního města Astany, dále na energetické projekty, výstavbu bytového fondu apod.

V rámci programu se budou realizovat další doplňující opatření včetně podpory domácího strojírenství a exportujících společností, rozvoje infrastruktury pro SMEs, opatření k ochraně vnitřního trhu apod. V zemi také pokračuje intenzivní příprava na organizaci EXPO 2017 v Astaně. Účast na EXPO 2017 vytvoří celou řadu příležitostí pro podnikatelskou sféru.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Česká pošta fandí českému fotbalu

16:03 Česká pošta fandí českému fotbalu

Česká pošta představuje speciální poštovní dopisnici, lidově řečeno koresponďák, na které je vyobraz…