HZS ČR: Proběhlo podzimní plenární jednání Výboru pro civilní nouzové plánování NATO

16. 11. 2017 20:10

Zástupci členských států pro oblast civilní připravenosti se sešli v Bruselu na tradičním podzimním plenárním jednání Výboru pro civilní nouzové plánování (CEPC) NATO.

HZS ČR: Proběhlo podzimní plenární jednání Výboru pro civilní nouzové plánování NATO
Foto: udalosti112.cz
Popisek: Hasičský záchranný sbor ČR - logo
reklama

Na pozadí konkrétní agendy (podrobněji níže) již započaly také první diskuze o přípravě nové Zprávy o stavu civilní připravenosti NATO, jejíž zpracování připadá na rok 2018 a jež by měla reflektovat vývoj na poli civilní připravenosti od posledního takového hodnocení z roku 2015. Jednání se tradičně účastnili zástupci MV–GŘ HZS ČR jakožto příslušného gestora civilního nouzového plánování v ČR.

První den (15. 11.) se členové NATO sešli na jednání s partnery (EU, Finsko, Gruzie, Irák, Jordánsko, Moldavsko, Švédsko, Švýcarsko, Tunisko a Ukrajina), kteří aktivně spolupracují s Aliancí v oblasti civilní připravenosti a budování odolnosti. Na začátek jednání vystoupil zástupce EU, aby představil aktivity této organizace na poli budování odolnosti členských států EU. Cílem tohoto společného zasedání bylo hledání fungujících příkladů adaptace národních bezpečnostních systémů.

Druhý den (16. 11.) se pak výbor CEPC sešel v členském formátu, aby přezkoumal pokrok v oblasti civilní připravenosti z pohledu kolektivní obrany NATO. Zdůrazněna byla důležitost harmonizace civilního nouzového a obranného plánování. Členské státy se také navzájem informovaly, jak si stojí s plněním sedmi základních požadavků odolnosti dle nezávazné metodiky NATO. ČR plánuje proces sebe hodnocení na první polovinu příštího roku. Se závěry této analýzy seznámí MV – GŘ HZS ČR jak NATO, tak zástupce rezortů v národním Výboru pro civilní nouzové plánování (VCNP).

Další plenární jednání tohoto výboru NATO je naplánováno na jaro příštího roku. Více informací k problematice civilního nouzového plánování v NATO můžete nalézt zde.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Královéhradecký kraj začne s očkováním pedagogů, pomůže jim i s registrací

22:34 Královéhradecký kraj začne s očkováním pedagogů, pomůže jim i s registrací

Od soboty 27. února mají učitelé a zaměstnanci škol a školských zařízení možnost registrace v centrá…