HZS: Hasiči třetím dnem pomáhali v Řecku

12.08.2021 10:19

Jednotka MV–GŘ HZS ČR, složená z příslušníků HZS MSK, HZS JMK, HZS SČK, ZÚ HZS ČR a styčného důstojníka z HZS PHA, pod velením kpt. Richarda France, pomáhala včera třetím dnem v oblasti Arkádie.

HZS: Hasiči třetím dnem pomáhali v Řecku
Foto: HZS ČR
Popisek: logo Hasičského záchranného sboru České republiky

V úterý jednotka zahajovala hasební práce po osmé hodině ranní, po první noci strávené na místě v základním táboře vybudovaném v těsné blízkosti kostela v malé vesničce Doxa, nacházející se kousek od jezera Ladon, v oblasti Arkádie, na poloostrově Peloponés.

Místo ranního nasazení bylo stejné jako v den příjezdu – kopec s vrcholem v nadmořské výšce cca 1500 m. n. m. nedaleko základního tábora. Jednalo se především o vyhledávání a dohašování ohnisek požáru, aby se předešlo opětovnému rozhoření. Kolem poledne se poměrně rychle změnily podmínky zásahu, neboť začal foukat silný vítr, až 80 km.h-1. V důsledku toho došlo k rozhoření řady ohnisek požáru a velitel tak rozhodl o taktickém ústupu jednotky, neboť do místa zásahu vedla jediná přístupová cesta, obklopená vegetací, která navíc rovněž začala hořet. Návrat do údolí tedy probíhal za ztížených podmínek i díky průjezdu požářištěm.

V údolí jsme dorazili k obci Dafni, ke které se blížila fronta požáru. Zahájili jsme požární obranu obce, díky níž se nám podařilo uchránit před požárem cca 30 budov. Paradoxně, jednou z uchráněných budov byla také místní požární zbrojnice, ve které se nacházel sklad pohonných hmot. Práce v obci Dafni jsme ukončili přibližně kolem 20. hodiny a po dotankování paliva a načerpání hasební vody, jsme se vrátili do základního tábora.

Ve středu ráno jsme v 7:45 obdrželi od Řecké strany úkoly, kterými bylo po celý den nasazení v obci Lotis a soudních dvou vesničkách, ve vzdálenosti cca 20 km od našeho základního tábora. Chránili jsme domy před požárem, vyhledávali a hasili ohniska požáru na frontě šíření, káceli stromy, které by mohly požáry přenést. Máme přímý kontakt na leteckou podporu, což je pro nás pojistka pro případ opětovného zhoršení podmínek. Máme zajištěný dostatečný přísun vody, která je pro nás absolutně klíčová. Předpoklad ukončení prací byl opět se soumrakem.

ZDE naleznete odkazy na fotogalerii z míst našeho nasazení a také na videa včetně středečního s velitelem zásahu a jeho zástupcem Lukášem Kmecem.

O dalším nasazení naší jednotky budeme průběžně informovat.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

Nenecháme Vás padnout!!

Jak jste to myslel pane Fialo?Pokud vím tak nic neděláte pro to,aby se tak nestalo.Ba právě naopak děláte vše pro to aby Čeští občané padly přímo na H.... tedy na ústa.Peníze ze státní kasy sypete Ukrajině a Ukrajincům,je třeba pomáhat ale ne na úkor občanů České republiky.Mám tři děti všchny poctiv...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministerstvo kultury: Kunderův archiv míří do Brna

21:23 Ministerstvo kultury: Kunderův archiv míří do Brna

V Paříži začaly přípravy na přesun listinné části archivu a knihovny Milana Kundery do Moravské zems…