Hornické muzeum Příbram přivítalo miliontého a stotisícího návštěvníka

23.11.2014 19:03

Hornické muzeum Příbram přivítalo v pátek 21. listopadu 2014 miliontého a stotisícího návštěvníka. Stal se jím žák Základní a mateřské školy Chotoviny z Táborska Josef Branštýl.

Hornické muzeum Příbram přivítalo miliontého a stotisícího návštěvníka
Foto: Honza Groh
Popisek: Václavské náměstí v Příbrami

 Mezi gratulanty byl i hejtman Středočeského kraje Miloš Petera, který jubilejnímu hostovi předal na památku čestnou vstupenku a dárky od kraje.

„Příbramské hornické muzeum každoročně patří k nejnavštěvovanějším objektům ve středních Čechách. Svědčí to o zájmu turistů o hornickou historii regionu a o dobré práci pracovníků muzea. Přeji Hornickému muzeu Příbram v příštích letech další spokojené návštěvníky,“ řekl středočeský hejtman Miloš Petera.

Za Hornické muzeum Příbram jubilejnímu návštěvníkovi gratuloval ředitel Josef Velfl. „Od roku 2003, kdy se muzeum stalo příspěvkovou organizací zřizovanou Středočeským krajem a vrátilo se ke svému historickému názvu – Hornické muzeum Příbram, prošlo jeho expozicemi přes jeden milion turistů. Návštěvnost ve srovnání s obdobím před jedenácti lety se více než zdvojnásobila. Zatímco roku 2003 si našlo do muzea cestu okolo 40 000 lidí, v roce 2007 již přes 100 000,“ uvedl ředitel muzea Josef Velfl.

Hornické muzeum Příbram patří mezi nejnavštěvovanější v České republice a v rámci kraje dominuje v žebříčku návštěvnosti spolu s muzeem v Kutné Hoře. Každoročně si ho prohlédne přes 100 000 platících zájemců o montánní historii Příbramska spjatou s tradicí těžby stříbra, olova a dalších kovů.

Návštěvníky nejvíce láká tajuplné podzemí stříbrorudných dolů, jízdy důlními vláčky, důmyslné parní těžní stroje a monumentální vodní kolo z 19. století, nádherné kolekce minerálů či havířský folklor zastoupený například původní hornickou chalupou se základy ze 17. století i spousta dalších zajímavostí.

Letos se podařilo obohatit mineralogicko-geologickou expozici vzorkem příbramského stříbra, které je podle názoru odborníků největším ve sbírkách muzeí Evropy. Tento unikát vykoupilo muzeum na jaře díky příspěvku Středočeského kraje na burze v Mnichově.

Významné postavení muzea ocenila také vláda, která v letošním roce prohlásila soubor hornických památek v Příbrami -  Březových Horách národní kulturní památkou. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Liberecký kraj: Představení k výročí Československa O životě jedné republiky

8:10 Liberecký kraj: Představení k výročí Československa O životě jedné republiky

Deset základních uměleckých škol Libereckého kraje se spojilo a vytvořilo představení ke stoletému v…