Inflace v prosinci 2018 zůstala pod prognózou ČNB

11. 1. 2019 12:13

Komentář ČNB ke zveřejněným údajům o vývoji inflace v prosinci 2018.

Inflace v prosinci 2018 zůstala pod prognózou ČNB
Foto: Česká národní banka
Popisek: Česká národní banka, logo.

Podle dnes zveřejněných údajů setrval v prosinci 2018 meziroční růst cenové hladiny na 2 %. Inflace se tak nadále nachází na úrovni cíle ČNB. Po očištění o primární dopady změn nepřímých daní se spotřebitelské ceny v loňském prosinci meziročně zvýšily o 1,9 %. Průměrná míra inflace za celý rok 2018 činila 2,1 %.

Inflace zůstala v prosinci o 0,5 procentního bodu pod prognózou ČNB. Důvodem této odchylky byl stejně jako v předešlém měsíci především nižší než očekávaný meziroční růst cen potravin. K tomu se v prosinci přidalo výraznější zpomalení meziročního růstu cen pohonných hmot, v nichž se projevuje propad cen ropy na světových trzích. Stejným směrem pak působil i pomalejší růst regulovaných cen oproti prognóze. Jádrová inflace byla v prosinci naopak lehce vyšší, než prognóza předpovídala. Primární dopady změn nepřímých daní pak odpovídaly prognóze.

Zveřejněná data představují protiinflační riziko aktuální prognózy ČNB. Podle ní zůstávají celkové fundamentální inflační tlaky v tuzemské ekonomice silné, a to zejména v souvislosti s výraznou mzdovou dynamikou a pokračujícím růstem reálné ekonomiky. Tyto faktory se projevují především ve vývoji jádrové inflace. Vedle toho působí proinflačním směrem i dovozní ceny, do nichž se vedle přetrvávajícího růstu zahraničních cen promítá i oslabený kurz koruny. Začátkem letošního roku se inflace zvýší do horní poloviny tolerančního pásma cíle ČNB, k čemuž přispěje další nárůst jádrové inflace, opětovné oživení růstu cen potravin i zrychlení růstu regulovaných cen. V dalším období se však celkové inflační tlaky zmírní v návaznosti na zvyšování úrokových sazeb, obnovené posilování kurzu a postupné zvolňování dynamiky mezd. Na horizontu měnové politiky, tedy na přelomu letošního a příštího roku, se tak inflace shora přiblíží k 2% cíli ČNB, na němž setrvá i v průběhu roku 2020.

Petr Král, ředitel sekce měnové

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Armáda ČR: Generální štáb slaví 100 let, u zrodu stáli francouzští důstojníci

22:49 Armáda ČR: Generální štáb slaví 100 let, u zrodu stáli francouzští důstojníci

Generální štáb Armády České republiky si 15. října připomíná datum vzniku svého historického předchů…