Institut Equilibrium: Epidemie jako výzva pro budoucnost!

15.04.2020 14:09 | Zprávy

Vstupujeme do období nerovnováhy s akcelerující, dosud nevídanou, skokovou rychlostí změn. Je tu celosvětově pandemie, která se stala spouštěčem globální krize společnosti neznámé hloubky a délky. Zřetelně se ukázala zastaralost, neefektivnost a nespolehlivost našeho přístupu k světu.

Institut Equilibrium: Epidemie jako výzva pro budoucnost!
Foto: iequilibrium.cz
Popisek: Institut Equilibrium - logo

V posledních dvou třech desetiletích jsme plýtvali příležitostmi, kapacitou, zdroji, intelektem i časem. Nyní je čas se zastavit a zamyslet nad tím, jak dál. Určitě nelze počítat s pouhým restartem ekonomiky a společnosti. Dojde k zásadním transformacím. Společnost bude po krizi odlišná od té, v které jsme byli ještě před dvěma měsíci. Bude se vyvíjet v duchu sedmi univerzálních zákonů vývoje civilizace.

Současná krize odhalila nerovnováhu ve většině sektorů společnosti. Budeme se s ní muset potýkat v příštích letech za cenu utahování opasků, za cenu zvýšeného úsilí a nákladů. Při tom si musíme být vědomi vážného nebezpečí, že v budoucnosti může být zneužita k postupnému návratu k nějaké formě totality.

Internet a další formy on-line komunikace sehrávají při řešení krize pozitivní roli. Práce z domova se stala novým fenoménem, s nímž bude třeba počítat. Naše budoucnost bude příběhem vědy a poznání. Národ – a vědce v první řadě - je třeba vyburcovat k nápadům, vést je k podnikání a přebírání zodpovědnosti za své objevy. Podnikatelství postavené na vědeckých výsledcích se tak stane směsí odvahy, kreativity a odborných schopností.

Současná krize také jasně ukázala, že deglobalizace je nezbytná. Poučme se a začněme systematicky budovat a podporovat novou strukturu českého průmyslu a zemědělství, jež budou směřovat k větší soběstačnosti a diverzifikaci. Soustředit se jen na automobilový průmysl nemá budoucnost. Poroste význam regionů – na této úrovni probíhá reálná organizace pomoci, lékařské péče, zásobování, atd. Do regionů se musí v budoucnu přenést zodpovědnost za výrobu energie a její distribuci v chytrých sítích, za zásobování potravinami, zdravotní péči, podporu zaměstnanosti. V případě krizí se musíme spolehnout jen sami na sebe, být soběstační. Sebeudržitelnost regionů bude rozhodující. Nikdo za nás a místo nás řešit problémy nebude. To ovšem nijak nesnižuje význam EU.

Na život ve stále složitějším prostředí a stále komplikovanějších vztazích, kde vše souvisí se vším, musíme připravit naší mladou generaci. Současný stav vzdělávací soustavy je hodně neutěšený. Chybí vize vzdělávání pro 21. století, opírající se o výchovu k samostatnému kritickému myšlení žáků a studentů s odklonem od biflování faktů. Zde musíme od vlády a státu nekompromisně požadovat průlomová řešení, odvážnou transformaci. Máme sice potenciál, ale naše rezervy jsou obrovské.

Současná krize ukázala také na pozitivní efekty nových forem prohloubení komunikace, které vedly ke zlepšení vzájemné kooperace mezi lidmi, ke zvýšení vstřícnosti a solidarity. To je skvělé poučení pro nás všechny – musíme ještě lépe komunikovat, spolupracovat a tvořit novou společenskou smlouvu.

Naším cílem by mělo být vybudovat soběstačnou Českou republiku sice jako malý, ale ekonomicky efektivní, suverénní, dynamický a flexibilní stát se silnou a respektovanou pozicí v mezinárodním společenství, s občany, vědomými si kvalit života.

Věříme, že společným úsilím TRANSFORMACI společnosti a státu do nové podoby zvládneme! Pokud si všichni uvědomíme, čeho chceme společně dosáhnout a budeme všichni táhnout za jeden provaz, šanci, kterou nám současná krize připravila, beze zbytku využijeme. USPĚJEME! MUSÍME!

Institut Equilibrium byl založen právě proto, aby občanům napomáhal vysvětlovat a chápat situaci, ale i potřeby a cíle moderní společnosti a cesty k jejich dosažení.

Podrobné rozvedení našich myšlenek najdete v dokumentu Epidemie jako výzva pro budoucnost na našich webových stránkách iequilibrium.cz a osobně Vám je představíme na připravované odborné konferenci, kterou uspořádáme hned, jak to bude možné. 

Praha 15. 4. 2020

Vladimír Mařík
Miroslav Bárta
Vladimír Beneš
Václav Pačes
Zdeněk Souček
Peter Staněk
Milan Zelený

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: Tisková zpráva

Martin Exner byl položen dotaz

Koho myslíte těmi nácky?

Turka? A koho považujete za demokratické strany? Přijde mi, že problém této vlády je, že pokud nejde o vládní stranu nebo o názor, který prosazujete vy, tak je vše ostatní nedemokratické, populistické, dezinformační atd. Zamyslel jste se třeba vy sám nad tím, že něco děláte špatně, když se tak daří ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČNB bude s klienty komunikovat elektronicky, omezí počet poboček

16:07 ČNB bude s klienty komunikovat elektronicky, omezí počet poboček

Česká národní banka zahajuje proces nejvýznamnějších změn v oblasti služeb klientům za poslední tři …