Jeden stavební superúřad nezrychlí stavební řízení. Problém je jinde, říká hejtman Netolický

18. 4. 2019 13:07

Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický jednal ve středu s ministryní pro místní rozvoj Klárou Dostálovou a jejími náměstky Zdeňkem Semorádem a Marcelou Pavlovou. Tématem jednání byla především novela stavebního zákona, ale také příprava příštího programového období Evropské unie a aktuální stav čerpání prostředků v rámci současného období.

Jeden stavební superúřad nezrychlí stavební řízení. Problém je jinde, říká hejtman Netolický
Foto: Hans Štembera
Popisek: Martin Netolický

„Osobně vnímám navrhovanou změnu jako nabourání systému, který funguje již od poloviny 19. století. Jednoznačně rozumím snaze zrychlit stavební řízení, které je v České republice oproti jiným evropským zemím neúměrně dlouhé. Problém neefektivity při rozhodování shledávám osobně někde jinde. Jedním z nich je nerespektování metodiky nadřízeného orgánu nebo také účelové namítání podjatosti úředníků. Obce by navíc tímto návrhem přišly o část kompetencí a úřady by se podle mého vzdálily občanům,“ uvedl hejtman Martin Netolický. Ten zároveň připomněl, že Pardubický kraj v minulosti uspěl s legislativní iniciativou týkající se novelizace správního řádu, která řešila problematiku takzvané systémové podjatosti.

V současné době existuje v České republice přes 700 obecných stavebních úřadů a řada dalších speciálních, například pro stavbu silnic. Struktura úřadů by se podle připravované novely měla zjednodušit a snížit počet těchto úřadů. Vzniknout tak má takzvaný Nejvyšší stavební úřad, kdy by stavební úředníci byli řízeni státem, a ne obcemi v přenesené působnosti jako nyní. Chystaný nový stavební zákon má zavést jediné řízení a celý proces digitalizovat. Záměr zákona počítá i se závaznými lhůtami. Pokud by v rámci nich nepadlo rozhodnutí, bylo by automaticky bráno souhlasné stanovisko. Návrh také vylučuje možnost zpětně legalizovat černou stavbu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: komerční tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ústecký kraj: Destinační agentury dostanou do kraje další dva miliony

7:34 Ústecký kraj: Destinační agentury dostanou do kraje další dva miliony

Čtyři destinační agentury – čtyři základní kameny Brány do Čech. Čtyři organizace, které mají za úko…