KNIŽNÍ TIP Knižní prvotina Matěje Novobilského, který poukazuje na příběhy, jež se odehrávají kolem nás

23.01.2015 11:23

Kniha je první dílem autora Matěje Novobilského, který se již dlouho zajímá o život na Ukrajině nebo dalších po-sovětských zemí. Poukazuje na příběhy, které se mohou kolem nás dít každým dnem a my je ani nesledujeme. Dílo zdůrazňuje sílu přátelství a bojovnosti nad bezohledností a neúctou, kterou mnohdy naše společnost vrhá k lidem bez sociální zázemí.

KNIŽNÍ TIP Knižní prvotina Matěje Novobilského, který poukazuje na příběhy, jež se odehrávají kolem nás
Foto: Hans Štembera
Popisek: Knihovna, ilustrační foto

Tématy jako obchod s lidmi nebo prostituce se zabývá stará i moderní literatura a podle všeho je prodej těla vůbec nejstarší „řemešlo,“ za které se berou peníze. Každopádně se nejedná o nic, co by bylo naší většinovou společností žádané, proto si myslím, že by se o takových příbězích mělo mluvit.

Skromná dívka z vesnice cestuje do České republiky, kde je okradena. Souhra náhod ji předurčuje, že je snadným cílem pro zneužití. O tom je tato kniha.Příběh knihy je sice smyšlený, ale autor je přesvědčen, že není nepravděpodobný, i proto byl vymyšlen během několika měsíců, otevřen byl jenom jeho konec. Po dlouhých měsících autor napsal první rukopis, který však byl vyhodnocen velmi špatně. První kapitola doznala takřka stoprocentní úpravy a další razantní změny v budoucích dvou letech následovaly, než byl rukopis nabídnut prvnímu vydavateli. Až když mu po korekci textu bylo sděleno, že kniha je velmi pěkná, usoudil, že je vhodné se o ni podělit.

Ať už je závěr knihy pozitivní nebo záporný, zůstává nám na stole problematika toho, čemu se říká obchod s lidmi. Ukrajinská dívka je v cizí zemi, bez peněz a tím se stává zranitelnější než jiné bytosti okolo ní. Ani Nataša nepodstoupila tento smyšlený příběh dobrovolně. Tak samo jako ženy, které prodávají svou společnost mužům, aby dokázaly uživit své děti. Jak se k tomu budeme stavět?

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nemocnice Písek se dohodla s odbory na dalším zvýšení mezd

13:17 Nemocnice Písek se dohodla s odbory na dalším zvýšení mezd

Už potřetí za sebou dostanou zaměstnanci Nemocnice Písek, a. s., od ledna přidáno o 10 procent. Vede…