KRNAP: Harrach se dočkal ocenění

29.04.2019 9:46

Více než tří set stránková kniha autora Jana Luštince odhaluje tohoto českého šlechtice v dosud nevídané šíři.

KRNAP: Harrach se dočkal ocenění
Foto: KRNAP
Popisek: KRNAP
reklama

 Hrabě Jan Nepomuk František Karel Harrach se narodil roku 1828 ve Vídni jako syn vzdělaného, vlastenecky orientovaného Františka Arnošta hraběte Harracha (1799–1884) a jeho manželky Anny Marie Terezie, rozené princezny z Lobkowicz (1809–1881). Jistě i to se stalo příčinou, proč hrabě Jan záhy začal zvýšenou měrou pociťovat své české kořeny. Doba, do níž vstoupil, se vyznačovala řadou pronikavých proměn a k řadě přispěl i on sám. Harrachové vždy patřili k vysoce postaveným rodům a disponovali navíc značným majetkem. Již od 17. století vynikali jako zdatní hospodáři, kteří dokázali se svým majetkem rozumně, ohleduplně nakládat a zároveň si dokázali udržet dobré a v případě hraběte Jana i mimořádné sociální cítění.

S odstupem více než stovky let můžeme na první místo Janových zásluh postavit boj o českou menšinu ve Vídni. Také přínos v oblasti hospodářské byl mimořádný, Harrach byl mimo pochybnost úspěšný a vzdělaný podnikatel a vynikající hospodář. Podpora kultury, turistiky i dalších činností, hmotná a morální, se dá pro velký rozsah jen obtížně zmapovat, a to tím spíše, že Jan ji nezřídka prováděl skrytě.

Oceněná kniha přibližuje čtenářům tohoto velikána naší minulosti a odhaluje čtenářům nejedno tajemství z jeho života.

Kniha je stále ke koupi u dobrých knihkupců nebo na pultech informačních center Správy KRNAP v Harrachově, Vrchlabí, Špindlerově Mlýně nebo Peci pod Sněžkou a stejně tak i v Krkonošském muzeu Správy KRNAP v Jilemnic


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Česká pošta kvůli koronaviru omezení nechystá

20:32 Česká pošta kvůli koronaviru omezení nechystá

Situace posledních dnů, mimořádná opatření vydávaná Vládou ČR a karanténní nařízení v souvislosti s …