Klientům, kteří přesáhli ochranný limit, vrací VZP 188 milionů. Za rok to bude o třetinu méně

24.02.2015 12:25

Za rok 2014, kdy se naposledy platily třicetikorunové regulační poplatky u lékaře a v lékárnách, vrátila nebo ještě v nejbližších dnech vrátí Všeobecná zdravotní pojišťovna svým klientům 188 milionů korun. Na vrácení peněz má nárok každý, kdo překročí takzvaný ochranný limit. Ten je u dětí a seniorů 2,5 tisíce a u ostatních 5 tisíc korun.

Klientům, kteří přesáhli ochranný limit, vrací VZP 188 milionů. Za rok to bude o třetinu méně
Foto: Hans Štembera
Popisek: Budova ústředí VZP v bývalém hotelu Flora

Do ochranného limitu se kromě regulačních poplatků započítávají i tzv. započitatelné doplatky za léky. VZP proto bude peníze vracet i za rok 2015, kdy už by ovšem vrácená částka měla být zhruba o třetinu nižší. Ukázala to předběžná analýza, kterou VZP vypracovala loni na podzim s využitím dat za rok 2013. Tehdy svým klientům vracela 157 milionů korun, přičemž zhruba třetina z toho (58 milionů korun) byla za regulační poplatky. Ty k 31. 12. 2014 skončily.

To, že za loňský rok vrací VZP o 31 milionů větší částku než v roce 2013, je způsobeno ve značné míře především navýšením maximálních cen léků ze strany výrobců. To vedlo k tomu, že narůstaly ty doplatky za léky, které se lidem započítávaly do ochranného limitu.

Největší pokles ve vracené částce se odehrál v letech 2011 a 2012 (z 358 milionů na 216 milionů korun). Tento skok byl způsoben zejména změnou v metodice placení regulačních poplatků, kdy se od 1. 12. 2011 začal platit regulační poplatek za jeden recept a ne za každou položku na receptu zvlášť, jako tomu bylo do té doby.

Od 1. 1. 2015 se platí už jen jeden regulační poplatek ve výši 90 korun za využití lékařské pohotovostní služby nebo pohotovostní služby v oboru zubní lékařství. Tento poplatek není započitatelný do ochranného limitu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: VZP

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

MPO: Rok od uzavření první dohody dosáhla ČD Cargo úspory energie 28 827 MWh

22:23 MPO: Rok od uzavření první dohody dosáhla ČD Cargo úspory energie 28 827 MWh

Společnost ČD Cargo jako jedna z prvních navázala spolupráci s Ministerstvem průmyslu a obchodu v ob…