Komentář MPO ČR k výsledkům zahraničního obchodu za listopad 2015

12.01.2016 15:16 | Zprávy

Předstihové indikátory podnikatelské nálady se zatím vyvíjejí slibně a naznačují růstový potenciál ekonomik našich hlavních evropských obchodních partnerů.

Komentář MPO ČR k výsledkům zahraničního obchodu za listopad 2015
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministerstvo průmyslu a obchodu

"Zahraniční obchod v listopadu podle očekávání prodloužil růstový trend předchozích měsíců, opět díky přetrvávající příznivé situaci na evropských automobilových trzích a nízkým cenám energetických komodit. Slabší koruna vůči oběma referenčním měnám sice udržuje na straně exportů vyšší konkurenceschopnost domácích výrobců, nicméně stranu importů kromě kurzu koruny stále více zatěžuje rostoucí spotřeba domácností a průmyslová aktivita, které generují poptávku po dovozech. Předstihové indikátory podnikatelské nálady se zatím vyvíjejí slibně a naznačují růstový potenciál ekonomik našich hlavních evropských obchodních partnerů. Tomu napomáhají nízké ceny ropy, slabší euro, i celkové nastavení měnové politiky ECB.

Podle předběžných údajů bilance zahraničního obchodu v národním pojetí (v b. c.) v listopadu skončila přebytkem 14,3 mld. Kč, meziročně o 4,0 mld. Kč vyšším. Vývoz se meziročně zvýšil o 8,1 % na 297,3 mld. Kč, dovoz o 6,9 % na 283,0 mld. Kč. Bilance zahraničního obchodu se státy EU vykázala přebytek 60,4 mld. Kč, meziročně o 12,5 mld. Kč vyšší, což odráží příznivější ekonomický vývoj v Evropě. Schodek obchodu se zeměmi mimo EU se meziročně zvětšil o 7,4 mld. Kč na 43,7 mld. Kč.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Práce autora se řídí redakčními zásadami ParlamentníListy.cz.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

Přidejte si obsahový box PL do svých oblíbených zdrojů na Hlavní stránce Seznam.cz. Děkujeme.

Mgr. Vít Rakušan byl položen dotaz

Mohu požádat o vaše vyjádření k tvrzení Hlubučka?

Co je na tom, co uvádí pravdy? https://www.infakta.cz/rozhovor-s-petrem-hlubuckem-cast-2-strujci-dozimetru.html Jaká je vaše skutečná role v kauze Dozimetr a je STAN opravdu tak transparentní, jak se snažíte prezentovat?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Přechod na letní čas ovlivní třináct dálkových vlaků Českých drah

7:23 Přechod na letní čas ovlivní třináct dálkových vlaků Českých drah

V noci ze soboty 28. na neděli 29. března začne platit letní čas a hodinové ručičky se ve dvě ráno p…