Kraj Vysočina: Nejfrekventovanějším dnem na cyklotrasách je neděle

13.07.2017 14:27

Počet automatických sčítačů pohybu turistů i cyklistů se na Vysočině ještě letos zdvojnásobí.

Kraj Vysočina: Nejfrekventovanějším dnem na cyklotrasách je neděle
Foto: Archiv
Popisek: Jihlava

Čtveřicí současných sledovaných lokalit na Žďársku, Třebíčsku a na Bystřicku ve sledovaném období jednoho roku prošlo nebo projelo více než 356 tisíc lidí. Kraj Vysočina požádal ministerstvo pro místní rozvoj o dotaci na pořízení dalších čtyř sčítačů z Národního programu podpory cestovního ruchu v regionech. „Postupně tak získáme další data o využívání páteřních regionálních cyklostras, budeme mít přehled o provozu na nich v různých ročních obdobích i v jednotlivých dnech a předpokládáme, že data využijeme i při plánování podpory do infrastruktury, obnovy a výstavby komunikací nebo odpočívek,“ říká Jana Fischerová, náměstkyně hejtmana Kraje Vysočina pro oblast kultury, památkové péče, cestovního ruchu a zahraničních vztahů.

Kraj Vysočina má aktuálně k dispozici data z historicky prvního sčítání pořízeného automatickými sčítači od července 2016 do června 2017. Během nich pošlo nebo projelo sledovanými lokalitami 356 199 lidí. Nejfrekventovanějším místem byla podle očekávání lokalita u Pilské nádrže ve Žďáře nad Sázavou. Přes sčítač zde během roku prošlo/projelo 171 181 lidí, v období turistické sezony od začátku dubna do konce září to znamená měsíčně průměrně téměř 25 tisíc uživatelů. „Vysoká čísla ze Žďáru dokládají využití infrastruktury v atraktivní lokalitě. Využití ovlivňuje mnoho faktorů, nejen samotná infrastruktura tedy vybudovaná cyklostezka a současně zajímavá lokalita, ale i doprovodná infrastruktura nebo služby a z pohledu cykloturistiky i vedení cyklotrasy a její propagace včetně tvorby komplexních turistických produktů“ vyjmenovává Petr Stejskal, krajský cyklokoordinátor.

Zhruba sto tisíc záznamů vykázal sčítač pohybu v lokalita Poušov v Třebíči, o něco méně záznamů bylo pořízeno ve druhé třebíčské lokalitě Slavice. Necelých třináct tisíc průjezdů vykázal sčítač v Domaníně u Bystřice nad Pernštejnem.

Z pořízené statistiky vyplývá, že nejčastěji lidé usedají na kola v letních měsících květen až září. Nejfrekventovanějším dnem na cyklotrasách je pak neděle. „Prvenství, pokud jde o denní maximum průjezdů, drží cyklostezka ve Žďáře nad Sázavou, kterou v úterý 5. července loňského roku navštívilo 2779 lidí, z toho 1944 cyklistů“ prozradil Petr Stejskal.

Na rozšíření počtu sčítačů,  které zaznamenávají přehled o provozu 24 hodin denně,  o další čtyři kusy by rád Kraj Vysočina získal dotaci Ministerstva pro místní rozvoj ČR. To by mělo pomoci s 50 % pořizovacích nákladů nejen na samotnou techniku, ale také na její instalaci a vytvoření portálu pro zpracování a analýzu pořízených dat. Náklady na druhou etapu se přepokládají ve výši 660 tisíc korun. Ve druhé etapě k již sledovaným lokalitám přibydou Luka nad Jihlavou a Moravské Budějovice ležící na cyklotrase č. 26, Přibyslav na cyklotrase č. 19 a Nové Město na Moravě na cyklotrase Euro Velo č. 4.

V Kraji Vysočina je celkem téměř 2500 kilometrů značených cyklotras. Kraj Vysočina na údržbu jejich značení ročně poskytuje 100 tisíc korun Klubu českých turistů, další čtyři milióny korun letos postupně uvolňuje prostřednictvím rozvojového programu Fond Vysočiny.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Veřejný ochránce práv: Prachatice se obrátily o pomoc

22:33 Veřejný ochránce práv: Prachatice se obrátily o pomoc

Na ombudsmana se výjimečně neobrátil člověk, ale úřad, který hledal pomoc. Prachatičtí úředníci se z…