Lesy ČR: Statistika požárů v lesích mluví jasně, horko riziko zvyšuje

05.08.2015 9:25

V dalších horkých dnech letošního léta se opět zvýšilo riziko vzniku požárů. Jen ve státních lesích spravovaných podnikem Lesy ČR hořelo od začátku prázdnin 54 krát. Lesníci varují před kouřením v lese i v jeho blízkosti. Opatrnost je na místě.

Lesy ČR: Statistika požárů v lesích mluví jasně, horko riziko zvyšuje
Foto: lesycr.cz
Popisek: Lesy ČR
reklama

„V prvním pololetí letošního roku evidujeme 88 požárů na pozemcích spravovaných Lesy ČR, z toho 85 v lesích,“ říká Jiří Smetana, vedoucí oddělení bezpečnosti práce a požární ochrany z podniku Lesy ČR. Škoda přesáhla 1,2 miliony korun. V letech 2013 bylo v prvních šesti měsících roku evidováno 60 požárů se škodou 960 tisíc korun a v roce 2014 pak 93 případů se škodou 1,5 milionu korun.

Ve druhém pololetí, tedy od začátku prázdnin až do dnešních dní, bylo ohlášeno 54 požárů na pozemcích spravovaných podnikem Lesy ČR. Škody dosáhly dva a půl milionu korun. „Nejvíce práce měli v červenci hasiči na Opavsku, kde je postiženo 9,7 hektarů lesa a škoda přesáhla dva miliony korun,“ uvedl Václav Lidický, výrobně technický ředitel podniku Lesy ČR. Příčina požárů bývá často neznámá, opakovaně se však ve statistické kolonce viníků objevují návštěvníci. Také vznícení zemědělského stroje či vozidla není výjimkou. Kromě profesionálů zasahují v regionech také dobrovolní hasiči. „Letos jsme podpořili jejich vzdělávání i nákup nového vybavení milionem korun. Je to adekvátní částka, která se nám vrátí, protože dobrovolní hasiči často zasahují u požáru jako první a na místě zůstávají i po skončení akce. Za to musíme poděkovat,“ uvedl Daniel Szórád, generální ředitel podniku Lesy ČR. Požáry se také snaží včas podchytit lesníci, kteří drží pravidelné hlídky, a to i o víkendech a mimo pracovní dobu. Podnik nechává monitorovat lesy také leteckou hasičskou službou.

Jak se tedy mají návštěvníci v horkých dnech v lese chovat? Podle lesního zákona platí zákaz kouření, rozdělávání ohňů a odhazování hořících předmětů v lese i 50 metrů od něj. Hříšníkům hrozí patnáctitisícová pokuta, a v případě, že způsobí požár, i náhrada škody.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Středočeské inovační centrum: Středočeské firmy mohou opět získat podporu na inovace a marketing

22:11 Středočeské inovační centrum: Středočeské firmy mohou opět získat podporu na inovace a marketing

Přes 36 milionů korun během 4 let investoval Středočeský kraj do zvýšení konkurenceschopnosti 143 m…