Lesy ČR obnovily v lesích na Rakovnicku kulturní památku

15.01.2019 10:07 | Zprávy

Barokní sochu svatého Jana Nepomuckého zapsanou v Ústředním seznamu kulturních památek České republiky zrestaurovaly na Rakovnicku ve Středočeském kraji v katastru Nový Dům koncem loňského roku Lesy České republiky za 170 tisíc korun bez DPH.

Lesy ČR obnovily v lesích na Rakovnicku kulturní památku
Foto: lesycr.cz
Popisek: Lesy ČR - logo

Socha z hrubozrnného pískovce byla nejdříve očištěna. Poté restaurátoři dotvořili z umělého pískovce uraženou ruku. „Nová je měděná a následně pozlacená svatozář i kříž. Speciálním vápenným materiálem se obnovily spáry a akrylové barvy zvýraznily latinský nápis na podstavci,“ uvedl Václav Bašta, krajský ředitel Lesů ČR v Brandýse nad Labem. Kulturní památka je k vidění na naučné stezce Lesů ČR a vede kolem ní také žlutá turistická trasa směrem na Písky. Socha včetně podstavce dosahuje téměř šestimetrové výšky. Znázorňuje světce v životní velikosti, který drží v pravé ruce křížek a v levé biret, liturgickou pokrývku hlavy. Tvář obrací k nebi.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

Demostrace

Pane Hrabo, a co říkáte na to, že si ministr kultury nyní zve na kobereček umělce, co vystoupili na demonstraci? Nemyslíte, že to jsou komunistické praktiky, s kterými má sám ministr osobní zkušenost, když komunistům donášel?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČSÚ: Průmyslová i stavební produkce v roce 2025 vzrostly

22:33 ČSÚ: Průmyslová i stavební produkce v roce 2025 vzrostly

Průmyslová produkce v roce 2025 meziročně vzrostla o 1,5 % a hodnota nových zakázek se zvýšila o 3,4…