Liberecký kraj: Severočeské muzeum představí zrestaurované automatofony

22.05.2022 22:16 | Tisková zpráva

Záchrana pokladů z depozitářů Severočeského muzea v Liberci. Tak se jmenuje projekt, díky němuž procházejí restaurováním hudební automaty neboli automatofony z muzejních sbírek, které nejsou součástí stálé expozice, ale jsou uloženy v depozitáři. Garantem projekt je Liberecký kraj.

Liberecký kraj: Severočeské muzeum představí zrestaurované automatofony
Foto: kraj-lbc.cz
Popisek: Liberecký kraj

„Severočeské muzeum v Liberci disponuje jednou z nejkvalitnějších a nejrozsáhlejších sbírek hudebních automatů v České republice. Představuje je ve své interaktivní expozici i veřejnosti, která si může na některé z nich i zkusit zahrát nebo je spustit. Před technickým umem našich předků, kteří dokázali tato zařízení sestavit, nezbývá než smeknout,“ uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně hejtmana pro resort kultury, památkové péče a cestovního ruchu.

Ve středu 25. května v 18 hodin muzeum čtyři zrestaurované přístroje. Jsou jimi pianový orchestrion značky Holan a Bulíř, polyphon vyrobený v německém Lipsku a dva píšťalové kolovrátky  neboli flašinety regionální firmy Riemer z Chrastavy.

Návštěvníci se budou moci detailně seznámit s fungováním jednotlivých hudebních automatů a některé z nich i spustit. Představení a následné přednášky se zúčastní tým restaurátorů, jimiž jsou Radek Janoušek, Vít Mišoň, David Raška a Eva Rydlová.

Sbírka automatofonů v Severočeském muzeu zahrnuje předměty od malých stolních strojků až po rozměrné orchestriony a pianoly, původně instalované v hostincích a jiných veřejných prostorách. Předměty jsou tuzemské i zahraniční provenience, specificky se ale sbírka zaměřuje na regionální výrobce – například na pianoly libereckých firem Harward, Lehmann a Koch & Korselt.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Papaláši

Nemáte dojem, že se vy politici, evidentně SPD nevyjímaje, chováte jako papaláši? Přijde vám etické zvyšovat si platy, když většině lidem klesají, a když ještě k tomu pobíráte náhrady? Navíc podle vás je v pořádku a etické vůči nám lidem, kteří vše platíme z našich daní, pobírat náhrady v plné výši,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ombudsman: V domovech pro lidi s duševním onemocněním nebo závislostí převládají potřeby zařízení nad potřebami klientů

22:17 Ombudsman: V domovech pro lidi s duševním onemocněním nebo závislostí převládají potřeby zařízení nad potřebami klientů

Návštěvy pracovníků Kanceláře ombudsmana v domovech se zvláštním režimem ukázaly, že život tamních o…