Liberecký kraj: Severočeské muzeum představí zrestaurované automatofony

22.05.2022 22:16 | Tisková zpráva

Záchrana pokladů z depozitářů Severočeského muzea v Liberci. Tak se jmenuje projekt, díky němuž procházejí restaurováním hudební automaty neboli automatofony z muzejních sbírek, které nejsou součástí stálé expozice, ale jsou uloženy v depozitáři. Garantem projekt je Liberecký kraj.

Liberecký kraj: Severočeské muzeum představí zrestaurované automatofony
Foto: kraj-lbc.cz
Popisek: Liberecký kraj

„Severočeské muzeum v Liberci disponuje jednou z nejkvalitnějších a nejrozsáhlejších sbírek hudebních automatů v České republice. Představuje je ve své interaktivní expozici i veřejnosti, která si může na některé z nich i zkusit zahrát nebo je spustit. Před technickým umem našich předků, kteří dokázali tato zařízení sestavit, nezbývá než smeknout,“ uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně hejtmana pro resort kultury, památkové péče a cestovního ruchu.

Ve středu 25. května v 18 hodin muzeum čtyři zrestaurované přístroje. Jsou jimi pianový orchestrion značky Holan a Bulíř, polyphon vyrobený v německém Lipsku a dva píšťalové kolovrátky  neboli flašinety regionální firmy Riemer z Chrastavy.

Návštěvníci se budou moci detailně seznámit s fungováním jednotlivých hudebních automatů a některé z nich i spustit. Představení a následné přednášky se zúčastní tým restaurátorů, jimiž jsou Radek Janoušek, Vít Mišoň, David Raška a Eva Rydlová.

Sbírka automatofonů v Severočeském muzeu zahrnuje předměty od malých stolních strojků až po rozměrné orchestriony a pianoly, původně instalované v hostincích a jiných veřejných prostorách. Předměty jsou tuzemské i zahraniční provenience, specificky se ale sbírka zaměřuje na regionální výrobce – například na pianoly libereckých firem Harward, Lehmann a Koch & Korselt.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Jak zabránit Číně, aby o nás sbírala citlivá data?

Podle mě také není problém jen v Číně, ale dnes už téměř neexistuje nic jako soukromý. I třeba EU dost šťourá do soukromý lidí - většinou to vydává za dobrý úmysl a možná to i dobře myslí, ale je to potřeba? Co vím, tak třeba chtěla mít možnost sledovat i soukromou korespondenci lidí na internetu at...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

HZS ČR: Přivítali jsme zahraniční delegaci ze Saska a Bavorska

22:28 HZS ČR: Přivítali jsme zahraniční delegaci ze Saska a Bavorska

Ve dnech 25.7 a 26. 7. se v budově GŘ HZS ČR uskutečnilo pracovní jednání se zástupci Saska a Bavors…