MHMP: Praha uspěla po devíti letech v soudním sporu o nemovitosti v Celetné

11.12.2019 7:32

Hlavní město Praha vyhrálo soudní spor s Institutem umění Divadelního ústavu. Důvodem soudní pře bylo určení vlastnického práva k nemovitostem v Celetné ulici, kde se mimo jiné nachází také i Divadlo v Celetné. Jedná se o jeden z řady úspěšných soudních sporů magistrátu z poslední doby, kdy město uspělo například také v soudním sporu o určení vlastnického práva k Malému Černínskému paláci. Soudní spor trval devět let.

MHMP: Praha uspěla po devíti letech v soudním sporu o nemovitosti v Celetné
Foto: Hans Štembera
Popisek: Budova pražského magistrátu na Mariánském náměstí
reklama


„Po velmi komplikovaných a zdlouhavých jednáních jsme u soudu uspěli. A podařilo se nám tak získat významný nemovitý majetek do vlastnictví hlavního města Prahy. Velice si vážím tohoto vítězství a rád bych poděkoval celému týmu lidí, kteří mají podíl na tomto úspěchu,“ říká radní pro majetek Jan Chabr.

„Jednáni´ byla velmi komplikovaná, neboť postupem času se vyvíjela i judikatura tykající se jednotlivých ustanoveni´ zákona cˇ. 172/1991 Sb., kdy se měnil názor na splnění podmínek pro přechod do vlastnictví obci´ dle jednotlivých ustanovení zákona. Podstatné bylo také to, že odvolací soud se zabýval náklady řízení a uvedl, že tyto jsou zcela účelně vynaložené i s ohledem na problematiku přechodu vlastnictví dle výše uvedeného zákona, a přiznal hlavnímu městu Praze částku 69 311 korun za oba stupně řízení, což lze za současného stavu v otázce přístupu soudu° k nákladům řízení statutárních měst považovat za velký úspěch. Soudy tímto uznaly složitost případu,“ konstatuje Světlana Semrádová Zvolánková, která letitý spor za hlavní město vedla.

Restituční spory hlavního města Prahy dle zákonné úpravy jsou vždy velice náročné na dokazování, neboť je třeba často provést důkladnou mravenčí práci při vyhledávání a opatřování relevantních listin podstatných pro rozhodnutí soudu, které jsou mnohdy více jak 80 let staré.

„V tomto případě hlavní město Praha vycházelo z původních Rozhodnutí o odevzdání konfiskovaného nemovitého majetku z let 1949, kdy byly spoluvlastnické podíly odevzdány do vlastnictví obce Praha. Stejně tak jako v obdobných sporech i v této věci však předložená rozhodnutí nepostačovala k obhájení vlastnického práva Prahy, což se odrazilo také v délce tohoto soudního sporu. Nakonec však hlavní město své vlastnické právo obhájilo,“ doplňuje ředitel magistrátního odboru hospodaření s majetkem Jan Rak.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Český rozhlas: Šéfredaktorem Rádia Junior bude Adam Kebrt

15:16 Český rozhlas: Šéfredaktorem Rádia Junior bude Adam Kebrt

Novým šéfredaktorem stanice Českého rozhlasu pro děti, Rádia Junior, byl jmenován Adam Kebrt. Dosava…