Med z Letiště Praha získal opět zlatou medaili

02.10.2018 19:53

Med od včel Letiště Praha obhájil letos zisk Zlaté medaile v soutěži Český med 2018, vyhlašované každoročně Českým svazem včelařů.

Med z Letiště Praha získal opět zlatou medaili
Foto: Archiv
Popisek: Letiště Praha - logo

Letištní med se v hodnocení svazu umisťuje na předních příčkách pravidelně, přičemž v letošním roce obdržel opět nejvyšší 100% hodnocení. Celkem se soutěže zúčastnilo 352 medů. Získaná Zlatá medaile potvrzuje dlouhodobě nejvyšší kvalitu medu produkovaného včelstvy pěstovanými v areálu Letiště Praha.

Letiště Praha se účastní soutěže Český med pravidelně, přičemž zisk Zlaté medaile letos obhajovalo. Kvalita medu se v rámci soutěže hodnotí v pěti kritériích: fyzikálně chemické vlastnosti, povinné údaje na etiketě, správnost etikety včetně doplňujících údajů, senzorika a celkový estetický dojem.

Chov včel byl na Letišti Václava Havla Praha zahájen v listopadu 2011 jako jeden ze způsobů monitoringu kvality ovzduší. Praha se připojila k evropským letištím, která už biomonitoring využívala dříve, jako jsou letiště v Mnichově, Hamburku, Drážďanech či Paříži. V současné době má Letiště Praha šest včelstev, která v letních měsících dohromady čítají zhruba 350 tisíc včel. Z jejich produkce bylo letos získáno bezmála 80 kg medu. Výroba medu ale není to, co včely na letišti zajišťují především. „Díky včelám, které během své cesty za potravou obletí okruh několika kilometrů a získají tak vzorky z okolního prostředí, můžeme chemickým rozborem nasbíraného medu a zejména plástvového pylu získat údaje o případné přítomnosti nejrůznějších látek v životním prostředí v okolí letiště,“ vysvětluje princip biomonitoringu pomocí včel Soňa Hykyšová, ředitelka Ochrany životního prostřední Letiště Praha.

Stočený med a vzorky plástvového pylu jsou zasílány na rozbor do akreditované laboratoře Vysoké školy chemicko-technologické v Praze a do Výzkumného ústavu včelařského, s.r.o. na posouzení kvality dle normy Český med č. ČSV 1/1999. „Rozbory uskutečněné v uplynulých letech nám potvrzují dobrou kvalitu ovzduší v okolí letiště. Vysoce ceněný med je zase výsledkem několikaleté práce celého týmů našich včelařů a jejich příkladné profesionality v péči o naše včely,“ dodává Soňa Hykyšová.

Med z produkce Letiště Praha není určen ke komerčnímu prodeji, ale slouží pro účely biomonitoringu. Dále je využíván jako zajímavý upomínkový produkt pro partnery Letiště Praha. Pravidelně jej mohou ochutnat také návštěvníci nejrůznějších akcí pro veřejnost, které Letiště Praha přímo pořádá nebo se jich účastní. Naposledy jej mohli vyzkoušet obyvatelé okolních obcí, například během zábavního informačního odpoledne pořádaného Letištěm Praha.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vojenské lesy a statky: Ve středu startuje soutěž YPEF

14:21 Vojenské lesy a statky: Ve středu startuje soutěž YPEF

Ve středočeské Obecnici pod Brdy odstartuje u Vojenských lesů a statků další ročník mezinárodní vědo…