Ministerstvo financí: Česká republika si opět půjčuje za záporný výnos

23.02.2019 8:31

Ministerstvo financí po sedmi letech emisí státních dluhopisů pouze v domácí měně přistoupilo k první aukci státního dluhopisu denominovaného v eurech. Aukce, která proběhla ve středu 20. 2. 2019, naplnila očekávání Ministerstva, které chtělo tímto způsobem vydat státní dluhopisy v hodnotě 100 mil. EUR. Poptávka činila dokonce 192 mil. EUR. Průměrný výnos státních eurodluhopisů splatných v srpnu 2021 dosáhl -0,03 % p. a.

Ministerstvo financí: Česká republika si opět půjčuje za záporný výnos
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministerstvo financí

K emisi státních eurodluhopisů přistoupilo Ministerstvo financí v situaci restriktivní politiky České národní banky v podobě růstu základních úrokových sazeb, díky které vzrostly výnosy státních dluhopisů denominovaných v domácí měně. Záporného výnosu do splatnosti bylo dosaženo zejména díky situaci na finančním trhu v eurozóně a uvolněné měnové politice Evropské centrální banky, ale i vynikajícímu ratingu České republiky, který od začátku letošního roku znovu potvrdily mezinárodní ratingové agentury Standard & Poor's a Fitch Ratings. S vydáním státního eurodluhopisu nevznikly žádné úrokové výdaje, které by dodatečně zatížily státní rozpočet v dalších letech, ale naopak byly generovány čisté příjmy.

Účelem této pilotní emise na domácím trhu je získání eurových prostředků pro refinancování operací spojených se splátkou státního dluhopisu v červnu 2018 vydaného na zahraničních trzích v roce 2008 v celkové jmenovité hodnotě 2,0 mld. EUR, které byly krátkodobě pokryty zápůjčkami na peněžním trhu realizovanými za záporný výnos.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Předseda Rady ERÚ se setkal se svým americkým protějškem z FERC

22:49 Předseda Rady ERÚ se setkal se svým americkým protějškem z FERC

Předseda Federální energetické regulační komise (Federal Energy Regulatory Comission, FERC) Neil Cha…