„Význam inovací pro rozvoj regionů, zejména těch zaostávajících, je nezpochybnitelný. Stejně tak role místních lídrů a regionální správy při zavádění inovací do regionálních ekosystémů. Získávání a uplatňování inovačních znalostí v regionech nemusí být vždy nákladnou záležitostí, která vyžaduje velké investice. Rozhodující je schopnost regionů propojit se a vzájemně spolupracovat s cílem uplatnit inovace ve prospěch svých občanů,“ říká náměstek pro řízení sekce evropských a národních programů Leo Steiner.
Dáte za Vánoce (v součtu výdajů) letos víc než loni?Anketa
Konference se zaměřila na téma regionální inovační kapacity a schopnosti regionů budovat inovační prostředí. Důležitou podmínkou konkurenceschopnosti v dnešním dynamicky se měnícím světě totiž již nejsou tradiční výrobní faktory, ale schopnost vytvářet, efektivně předávat a využívat znalosti.
Na základě výzkumu Ministerstva pro místní rozvoj a programu ESPON vznikl praktický návod, který by měl územním samosprávným celkům sloužit jako vodítko a poradit, jak postupovat k podpoře inovativního prostředí se zohledněním specifik každého území. Ministerstvo pro místní rozvoj plánuje šířit výsledky výzkumu a motivovat místní a regionální představitele k uplatňování znalostí a umožnění využívání společenských inovací v jejich regionech.
Odborná konference proběhla v rámci českého předsednictví Radě EU. Ministerstvo pro místní rozvoj ji organizovalo ve spolupráci s programem meziregionální spolupráce ESPON se sídlem v Lucembursku. Národním koordinátorem pro program ESPON v ČR je Odbor evropské územní spolupráce Ministerstva pro místní rozvoj.
Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.
Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.
autor: Tisková zpráva