Ministerstvo zahraničních věcí: Cestování do Chorvatska jen s občanským průkazem

04.07.2017 14:04

V reakci na nepřesné informace, které se v posledních dnech objevily v souvislosti s obdobím letních dovolených v některých zpravodajských médiích, Ministerstvo zahraničních věcí ČR potvrzuje, že čeští občané mohou do zemí EU včetně Chorvatska, Bulharska, Velké Británie a Kypru i nadále cestovat nejen na základě platného cestovního pasu, ale také na základě platného občanského průkazu. Podmínky cestování českých občanů do zemí Evropské unie, které jsou uvedeny na webových stránkách Ministerstva zahraničních věcí v kapitole "Cestujeme", zůstávají v platnosti.

Ministerstvo zahraničních věcí: Cestování do Chorvatska jen s občanským průkazem
Foto: mzv.cz
Popisek: Ministerstvo zahraničních věcí
reklama

Jak podrobně uvádí text v kapitole „Cestujeme“ (ZDE), občan ČR může cestovat do zemí Evropské unie na základě platného cestovního pasu nebo občanského průkazu. Nedoporučuje se však cestovat na občanský průkaz s odděleným rohem. Doklady musejí být platné minimálně po dobu plánovaného pobytu mimo území ČR.

Skutečnost, že některý ze států Evropské unie není součástí Schengenského prostoru (např. Chorvatsko, Bulharsko, Velká Británie, Kypr) nemění nic na podmínkách pohybu občanů členských států uvnitř Evropské unie, tj. i do těchto států může občan ČR cestovat jak s cestovním pasem, tak také s občanským průkazem.

Občanský průkaz slouží jako cestovní doklad pouze pro jeho držitele, to znamená, že každý občan cestující do některého členského státu Evropské unie musí mít svůj vlastní platný cestovní doklad.

V případě ztráty cestovního dokladu nebo občanského průkazu je nutné se obrátit na nejbližší zastupitelský úřad ČR, který za účelem návratu do ČR vystaví náhradní cestovní doklad. Doporučujeme občanům se před cestami zaregistrovat v databázi DROZD (ZDE).

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministerstvo kultury: Informace oddělení umění k aktuální situaci

15:30 Ministerstvo kultury: Informace oddělení umění k aktuální situaci

V reakci na četné dotazy ve věci vydávání rozhodnutí o dotaci a podmínek použití dotace sdělujeme ná…