Ministerstvo zdravotnictví bude mít o dva náměstky méně, vláda schválila systemizaci

16.12.2016 13:23

Ministerstvo zdravotnictví má od března roku 2015 do současnosti celkem 8 odborných sekcí, které vede 8 náměstků, a dále dva náměstky politické podle služebního zákona (Lenka Teska Arnoštová za ČSSD a Kamal Farhan za ANO 2011).

Ministerstvo zdravotnictví bude mít o dva náměstky méně, vláda schválila systemizaci
Foto: mzcr.cz
Popisek: Ministerstvo zdravotnictví ČR

Odborní náměstci na MZ řídí sekci zdravotní péče (na pozici náměstka bylo vyhlášeno výběrové řízení, nyní zastupuje Tom Philipp), sekci zdravotního pojištění (náměstek Tom Philipp), sekci legislativy a práva (náměstek Radek Policar), sekci ochrany a podpory veřejného zdraví (hlavní hygienička ČR a náměstkyně Eva Gottvaldová), sekci organizačních věcí státní služby (státní tajemník a náměstek Ivo Beneda), sekci ekonomiky a přímo řízených organizací (náměstek Petr Landa), sekci majetkových a mezinárodních věcí (náměstkyně Lenka Taie Kolaříková) a sekci strategií (náměstkyně Lenka Melicharová Ptáčková).

Sekce strategií a sekce majetkových a mezinárodních věcí tedy vznikly 2. března 2015 zcela nově. Do těchto sekcí bývalý ministr zdravotnictví přerozdělil útvary, které do té doby fungovaly v kompetenci původních náměstků.

„Takto nastavená organizační struktura znamenala výkon obdobných agend různými sekcemi a neúčelné zařazení některých útvarů. Například ekonomické útvary mají logicky spadat do gesce náměstka pro ekonomiku a přímo řízené organizace. Místo toho jsem některé nalezl pod náměstkyní pro majetkové a mezinárodní vztahy. Další nově vytvořená sekce strategií odpovídala například za chod oboru vnějších agend, který přitom nepochybně patří do přímé působnosti ministra, jako je tomu i na ostatních ministerstvech. Má totiž na starosti vládní a parlamentní agendu. Tedy se nejedná o žádné strategie, ale jasně dané úkoly,“ jmenoval příklady změn ministr Miloslav Ludvík.

Struktura úřadu se tak, s výjimkami politických náměstků a státního tajemníka, vrací do podoby na začátku roku 2015. Z hlediska personálního jsou zrušena 2 služební místa náměstků pro řízení sekce a 2 služební místa ředitelů odborů. Změny jsou vůči státnímu rozpočtu neutrální. Místo zrušených vedoucích pozic vzniknou pozice řadových státních zaměstnanců, což umožní v souladu se služebním zákonem získat další kvalifikované kolegy pro posílení některých oddělení.


Ze zrušené Sekce majetkových a mezinárodních věcí, kterou doposud řídila náměstkyně Lenka Taie Kolaříková, přechází odbor hospodářské správy a oddělení majetkové a správní, a to do Sekce ekonomiky a přímo řízených organizací, tzn. pod vedení náměstka Petra Landy.

Stejně tak odbor mezinárodních věcí a Evropské unie a odbor veřejných zakázek (nově oddělení), které budou spadat do Sekce legislativy a práva, tedy pod vedení náměstka Radka Policara.

Ze zrušené Sekce strategií do přímé řídící působnosti ministra přechází odbor vnějších agend, nově kancelář ministra.

Odbor informatiky je znovu začleněn zpět pod Sekci zdravotního pojištění, kterou vede náměstek Tom Philipp.

Odbor koncepcí a strategií (nově oddělení) je zařazen do Sekce zdravotní péče, kde je na pozici náměstka vypsáno výběrové řízení.

Pro přehled doplňujeme seznam náměstků, který bude platný od roku 2017:

Odborní náměstci

 • Sekce zdravotního pojištění – MUDr. Tom Philipp, Ph.D., MBA
 • Sekce legislativy a práva – JUDr. Radek Policar
 • Sekce ekonomiky a přímo řízených organizací – Ing. Petr Landa
 • Sekce zdravotní péče – vypsáno výběrové řízení
 • Sekce ochrany a podpory veřejného zdraví – Hlavní hygienik ČR
  – Mgr. Eva Gottvaldová
 • Sekce organizačních věcí státní služby – státní tajemník
  – Mgr. et Mgr. et Mgr. Ivo Beneda

Političtí náměstci

 • MUDr. Kamal Farhan (ANO)
 • JUDr. Lenka Teska Arnoštová, Ph.D. (ČSSD)

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

dTest: Pravda o léčivém konopí

17:11 dTest: Pravda o léčivém konopí

Kanabidiol je obsažen v přípravcích z léčebného konopí. Pomáhá proti bolesti? Je návykový? Vede k zm…