Ministři spravedlnosti o modernizaci přeshraniční soudní spolupráce v civilních věcech

3. 12. 2019 18:48

Ve dnech 2. a 3. prosince zasedala v Bruselu Rada ministrů pro spravedlnost a vnitřní věci. Delegaci Ministerstva spravedlnosti vedl náměstek pro legislativu Michal Franěk, který podpořil kroky k modernizaci a elektronizaci spolupráce mezi jednotlivými členskými zeměmi. Na Radě se také představila budoucí nejvyšší evropská veřejná žalobkyně.

Ministři spravedlnosti o modernizaci přeshraniční soudní spolupráce v civilních věcech
Foto: justice.cz
Popisek: Ministerstvo spravedlnosti ČR

Mezi nejvýznamnější projednané body justiční části patří revize dvou nařízení o justiční spolupráci v občanskoprávních věcech. Jde o nařízení o doručování soudních a mimosoudních písemností a nařízení o přeshraničním provádění dokazování v civilních věcech. Nová podoba těchto předpisů by v budoucnu měla usnadnit a urychlit komunikaci mezi soudy členských států tím, že bude probíhat elektronicky. Pro přeshraniční výslechy by se měly více využívat videokonference, v neposlední řadě by nové nařízení o doručování mělo umožňovat spolupráci příslušných orgánů při zjišťování adres osob, kterým se soudní písemnosti ze zahraničí doručují.

Ministři rovněž přijali troje „závěry“: o právech obětí trestných činů, o alternativách k detencím či o budoucnosti civilní justice. Na Radě se také představila budoucí nejvyšší evropská veřejná žalobkyně Laura Kövesi. Komise informovala o přípravách na zahájení činnosti Úřadu nejvyššího státního žalobce, k němuž by mělo dojít na konci roku 2020. Během pracovního oběda se pak diskutovalo o možnostech Rady pro justici zavést monitorovací mechanizmus pro dodržování principů právního státu ve členských státech se zaměřením na justici.

„Podporujeme modernizaci a elektronizaci spolupráce soudů napříč členskými státy. Jsme přesvědčeni, že to přispěje k urychlení doručování a dokazování a v důsledku k posílení ochrany práv účastníků řízení,“ uvedl. V debatě o zřízení Úřadu nejvyššího evropského veřejného žalobce dodal, že jedním z klíčových úkolů nadcházejícího období bude vytvořit funkční a bezpečný systém správy případů.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Policie ČR: Návrh na podání obžaloby v operaci "VOMBAT"

14:15 Policie ČR: Návrh na podání obžaloby v operaci "VOMBAT"

Vyšetřovatel Národní protidrogové centrály předložil státnímu zástupci návrh na podání obžaloby.