Ministři zahraničí diskutovali o vztazích EU-Turecko a o pandemii COVID-19 v Latinské Americe

14.07.2020 12:39

Ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček se v pondělí 13. července 2020 zúčastnil v čele české delegace zasedání Rady pro zahraniční věci v Bruselu. Hlavními tématy jednání byly strategické vztahy s Tureckem a dopady krize COVID-19 v Latinské Americe.

Ministři zahraničí diskutovali o vztazích EU-Turecko a o pandemii COVID-19 v Latinské Americe
Foto: Archiv MZV
Popisek: Černínský palác, sídlo Ministerstva zahraničních věcí

Ministři se dotkli rovněž situace v Libyi, nadcházejícího summitu EU s Indií, blízkovýchodního mírového procesu a současného vývoje ve Venezuele či v Hongkongu. Jednání Rady FAC bylo vůbec prvním osobním jednáním ministrů po čtyřech měsících, kdy se zasedání konala pouze videokonferenčně.

Jednání se konalo za dodržení striktních bezpečnostních zdravotních opatření. V úvodu zasedání se vysoký představitel Unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Josep Borrell spolu s ministry věnoval situaci v Libyi, přípravě summitu EU s Indií, problematice blízkovýchodního mírového procesu a aktuálnímu vývoji ve Venezuele a v Hongkongu.

Prvním diskusním bodem byl dopad krize COVID-19 na oblast Latinské Ameriky a Karibiku. Ministři navázali na předchozí diskuse o dopadech pandemie na jednotlivé světové regiony. V Latinské Americe prozatím pandemie neustupuje a tamní ekonomiky se propadají. Důležitá je proto jak ekonomická pomoc pod hlavičkou „Team Europe“, tak dokončení vyjednávání o obchodních dohodách EU se zeměmi regionu (především Mercosur, Mexiko a Chile).

ČR podpořila částkou tři miliony korun venezuelské uprchlíky a vysídlené indiány v peruánské Limě. Za tyto prostředky byly zakoupeny roušky, rukavice a potravinové balíčky.

Druhým diskusním bodem bylo Turecko. Ministři zahraničí vedli politickou debatu o vztazích EU s tímto klíčovým partnerem a o jejich perspektivě do budoucna. Zaměřili se na spolupráci v oblasti migrace, na boj proti terorismu a na otázky obchodu a energetiky, ale i na problémy v oblasti právního státu a lidských práv. Předmětem debaty byla také role Turecka v Libyi a Sýrii a jeho těžební aktivity ve východním Středomoří, kde ministři potvrdili solidaritu EU s Kyprem a Řeckem.

Ministr Petříček ve svém vystoupení upozornil na znepokojující vývoj v Turecku i na jeho kroky ve středomořském regionu. Zároveň však zdůraznil strategický charakter vzájemných vztahů a důležitou spolupráci EU a Turecka v oblasti migrace. „Vítám také návrh Evropské komise podpořit uprchlické komunity v Turecku, Jordánsku a Libanonu dalšími 585 mil. EUR,“ uvedl ministr Petříček v této debatě.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: Tisková zpráva

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Český statistický úřad: Důvěra spotřebitelů i podnikatelů v ekonomiku dále roste

13:21 Český statistický úřad: Důvěra spotřebitelů i podnikatelů v ekonomiku dále roste

Souhrnný indikátor důvěry (indikátor ekonomického sentimentu), vyjádřený bazickým indexem, se mezimě…