Moravskoslezský kraj podpořil trénování paměti seniorů, začala Křížovkářská liga

12.6.2022 8:41 dop. | Tisková zpráva

Díky podpoře Moravskoslezského kraje se mohou senioři severní Moravy a Slezska opět těšit na své oblíbené křížovky. Začalo jarní kolo osmého ročníku Křížovkářské ligy, určené pro kategorii 60+.

Moravskoslezský kraj podpořil trénování paměti seniorů, začala Křížovkářská liga
Foto: kr-moravskoslezsky.cz
Popisek: Moravskoslezský kraj

Po dobu deseti týdnů tradičně nabízí svým účastníkům k luštění deset křížovek a mnoho cen. Patronem Křížovkářské ligy je náměstek moravskoslezského hejtmana pro sociální záležitosti Jiří Navrátil. Do soutěžního luštění se tradičně pouštění nejen lidé v klubech seniorů, ale také babičky a dědečkové v domovech seniorů včetně lidí upoutaných na lůžko a s omezeným pohybem. Každoročně se zapojuje přes tisíc lidí, loni jich bylo na 1500 ve všech okresech Moravskoslezského kraje. V regionu je zhruba 40 registračních míst, největší zájem o křížovky bývá mezi seniory v Havířově, Bohumínu, Kopřivnici, Frýdku-Místku. Novými účastníky budou letos senioři z Nového Jičína nebo třeba z Domova Vesna v Orlové.

„Podobnou aktivitu - dlouhodobou, pravidelnou a se zapojením lidí v domovech seniorů nikde jinde v krajích nemají. V domovech je velmi důležitá spolupráce s aktivizačními a sociálními pracovníky, kteří lidem křížovky každý týden rozdávají. Je to vítaná volnočasová aktivita s trénováním paměti. Luští jednotlivě nebo společně. Z domovů se například zapojily ty ostravské - Slunečnice, Sluníčko, Iris nebo také DS Osoblaha, Domov Cesmína Bohumín, Domov seniorů Frýdek-Místek, DS Vítkov, DS Odry a další,“ uvedl Ivan Sekanina, předseda Spolku Počteníčko, který Křížovkářskou ligu připravuje.

Náměstek moravskoslezského hejtmana pro sociální záležitosti Jiří Navrátil považuje za velmi důležité, aby lidé v důchodovém věku byli aktivní a nezůstali bez společenské interakce. „Křížovkářská liga znamená pravidelné trénování paměti, což má hlavně velký význam pro duševní zdraví. Především ale chceme, aby se lidé měli na co těšit, abychom jim nabídli zábavu a pohodu, zmírnili stres. V dnešní nelehké době to má obrovský význam. Soutěž také může pomoci zmírnit jeden z problémů starších lidí, kterým je pocit osamění,“ řekl náměstek hejtmana Jiří Navrátil.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

Vaše rady nad zlato

Dobrý den, nemáte to jako politici lehké, na druhou stranu, jste za vodou, takže mimo realitu běžných lidí. Myslíte, že rady typu, více se oblečtě, méně se koupejte v teplé vodě... jsou k něčemu jinému, než že pobouří lidi? Ono to totiž vypadá, že vám úplně chybí sociální cítění nebo nevim.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Policie ČR: Létejte bezpečně a legálně

19:27 Policie ČR: Létejte bezpečně a legálně

V době předsednictví policisté hlídají více také vzdušný prostor.