NFA: Nejslavnější český muzikál Starci na chmelu se vrací do kin

27.07.2016 8:59 | Zprávy

Legendární Starci na Chmelu se po více jak padesáti letech vracejí na plátna kin. Nestárnoucí filmový počin se představí v digitálně restaurované podobě nové generaci diváků na Letní filmové škole v Uherském Hradišti.

NFA: Nejslavnější český muzikál Starci na chmelu se vrací do kin
Foto: nfa.cz
Popisek: Národní filmový archiv - logo

Filmový muzikál z prostřední chmelové brigády vznikl před dvaapadesáti lety, ale na jeho humoru a písničkách vyrostly celé generace diváků: nejvíce přitažlivé je rebelství hlavních hrdinů, nadčasová ironie a svižné písničky Jiřího Maláska, Jiřího Bažanta a Vlastimila Hály. Zásadní podíl na kvalitách nejslavnějšího českého muzikálu má i scénář Vratislava Blažka, který byl rovněž autorem písňových textů.

Autorský tým vysílá do boje o právo na lásku na chmelové brigádě navenek nesourodou dvojici – intelektuálského podivína Filipa (Vladimír Pucholt) a půvabnou, praktickou Hanku (Ivana Pavlová). Protihráčem zamilovaných spolužáků se stává pragmatický konformista Honza (Miloš Zavadil) a nedobrovolnou „soudkyní“ zhřešivších provinilců profesorka přezdívaná Jana Ámosa (Irena Kačírková).

Uvolněná atmosféra poloviny šedesátých let umožnila tvůrcům v čele s režisérem Ladislavem Rychmanem vyvážit témata morálky a generačního konfliktu satirickým podtextem. Dějovou linii, proloženou tanečními čísly a písněmi, z nichž mnohé takřka zlidověly, rámuje trojice kytaristů v roli symbolických průvodců.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: Tisková zpráva

Jan Lipavský byl položen dotaz

Jedno mi není stále jasné

Vy si myslíte, že se Rusko pustí do křížku s NATO? A je nebo není pro nás NATO dostatečnou zárukou bezpečnosti?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministerstvo dopravy: Nová nádražní budova v brněnském Králově Poli

16:13 Ministerstvo dopravy: Nová nádražní budova v brněnském Králově Poli

Na druhém nejvýznamnějším nádraží v jihomoravské metropoli už může veřejnost využívat zcela novou bu…