NPÚ: Na zámek Konopiště se vrátil vzácný štít, odcizený za války nacisty

22.09.2021 13:30 | Tisková zpráva

Od 21. září si návštěvníci mohou ve zbrojnici konopišťského zámku prohlédnout navrácený renesanční štít, který byl po druhé světové válce odcizen nacisty.

NPÚ:  Na zámek Konopiště se vrátil vzácný štít, odcizený za války nacisty
Foto: red
Popisek: Národní památkový ústav

Štít byl následně soukromým sběratelem darován v roce 1977 Muzeu umění ve Filadelfii, kde ho v roce 2016 objevil český historik Ladislav Čepička.

Štít ze sbírky Františka Ferdinanda d'Este se po válce dostal do významné umělecké instituce plné renomovaných odborníků, díky jejichž péči se nyní nachází ve výborném stavu. Vyjednávání o jeho navrácení z USA zpět do České republiky probíhalo intenzivně od roku 2018. Dohoda o vrácení štítu byla nakonec uzavřena v červenci letošního roku a v pondělí 13. září si zástupci Národního památkového ústavu, Ministerstva kultury a Velvyslanectví České republiky ve Washingtonu štít slavnostně převzali ve filadelfském muzeu. Po téměř 80 letech se tak dostal tam, kam patří, a návštěvníci si jej mohou prohlédnout již od 21. září ve zbrojnici v zámku Konopiště (více ZDE).

Malovaný kruhový štít ze 16. století zdobí výjevy z římských dějin, za jejichž autora je považován italský malíř Girolamo de Treviso. Má dřevěné jádro a průměr 61 centimetrů, zdoben je technikou grisaille, tedy proškrabáváním šedé barvy, pod níž je zlatý podklad. Malba zobrazuje dobytí Nového Kartága Římany. Nejedná se o štít k boji, nýbrž k slavnostním účelům, používal se například při vojenských přehlídkách.

Do sbírky arcivévody Františka Ferdinanda se štít dostal pravděpodobně na konci 19. století, po první světové válce se stal majetkem tehdejšího Československa. V roce 1944 ho nacisté odvezli z konopišťského zámku do Schwarzenberského paláce v Praze a odtud do rakouského Linze, kde mělo po válce vzniknout Hitlerovo muzeum umění.

Jeho další pohyb je nejasný až do okamžiku, kdy ho v roce 1954 v Paříži zakoupil do soukromé sbírky americký tabákový magnát Carl Otto von Kienbusch. Ten ho poté odkázal Muzeu umění ve Filadelfii, kde byl štít od roku 1977 umístěn. Zde ho v roce 2016 na základě svého dlouholetého výzkumu identifikoval vimperský historik Ladislav Čepička, kterému se štít podařilo ztotožnit dle dostupných podkladů se zcizeným štítem z Konopiště a nezpochybnitelně tak prokázal jeho původ.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

AOPK: V Jeseníkách sčítali ornitologové sovy a slyšeli i vlky

22:08 AOPK: V Jeseníkách sčítali ornitologové sovy a slyšeli i vlky

V polovině dubna se CHKO Jeseníky sčítaly sovy. Akci pořádala Agentura ochrany přírody a krajiny ČR …