NPÚ: Ohlédnutí za rokem 2016. Dobrý rok pro památky v Pardubickém kraji?

21.01.2017 10:21

Ohlédneme-li se za rokem 2016, můžeme bezesporu říci, že řada památek v Pardubickém kraji na něj bude „vzpomínat“ v dobrém. O této skutečnosti svědčí nejen řada obnov památek i restaurátorských zásahů, ale i realizované operativní průzkumy a dokumentace historických staveb či postupné zkvalitňování tzv. Památkového katalogu, nového systému evidence památek, kde jsou pochopitelně vedeny i všechny krajské památky.

NPÚ: Ohlédnutí za rokem 2016. Dobrý rok pro památky v Pardubickém kraji?
Foto: red
Popisek: Národní památkový ústav

Z akcí obnovy památek, které se konaly v minulém roce, zmiňme na prvním místě ukončení druhé etapy restaurování mobiliáře významného poutního kostela Panny Marie na Chlumku, která byla financována z tzv. Norských fondů a o jejímž průběhu informuje publikace vydaná Národním památkovým ústavem, územním odborným pracovištěm v Pardubicích ve spolupráci s Římskokatolickou farností Luže. Dále je třeba vzpomenout dlouhodobé práce probíhající na zřícenině hradu Brandýs nad Orlicí, kde první záchranné aktivity započaly v roce 2012 a za něž bylo město i Sdružení pro záchranu hradu Brandýs nad Orlicí v roce 2014 nominováno na cenu Patrimonium pro futuro. V letošním roce byly mj. dokončeny práce na západním průčelí, díky čemuž se tvář zříceniny opět o krok přiblížila své někdejší podobě středověkého hradu. V roce 2016 probíhala rovněž celková obnova kaple sv. Jana Nepomuckého v Letohradě, obnova fasády kostela sv. Václava v Lanškrouně, obnova střešní konstrukce Choceňské věže ve Vysokém Mýtě či obnova zdiva severního paláce na zřícenině hradu Litice nad Orlicí, které se nacházelo v havarijním stavu. Zahájena byla čtvrtá etapa restaurování morového sloupu na náměstí v Poličce, který je dílem významného barokního sochaře Jiřího Františka Pacáka a řadí se mezi nejhodnotnější a kompozičně nejlépe vyvážené morové sloupy v České republice. Restaurátorské práce probíhaly ale v Pardubickém kraji nejen „v exteriérech“, zasloužily se rovněž o obnovu řady hmotných památek ukrytých v mobiliářích našich církevních i sakrálních staveb. Jednou z nich je obraz sv. Vojtěcha z kostela sv. Mikuláše v Čisté u Litomyšle, jenž dlouhá léta unikal pozornosti odborníků i veřejnosti a v neutěšeném stavu chátral. V souvislosti s jeho plánovaným umístěním do expozice barokního umění v piaristickém kostele Nalezení sv. Kříže v Litomyšli byl však v letošním roce restaurován a autorství obrazu bylo přisouzeno italskému malíři Ludovico Sternovi. Spolu s obrazem sv. Mikuláše z téhož kostela představují jediná dosud zjištěná díla tohoto umělce importovaná do českých zemí.

Jak již bylo zmíněno, došlo v uplynulém roce též ke zkvalitnění regionální báze tzv. Památkového katalogu. Na této webové aplikaci určené nejen odborníkům, ale i široké veřejnosti, jsou zpřístupněny základní popisné informace k jednotlivým památkám, včetně jejich fotografií a odkazů na umístění v katastrální mapě. Seznam památek se přitom od 1. ledna do 31. prosince 2016 rozrostl o dalších deset památek – dvě z Chrudimska, jednu z Pardubicka, čtyři ze Svitavska a tři z Ústeckoorlicka. Všem se budeme blíže věnovat v naší příští zprávě.

Závěrem připomínáme, že kromě aktivit odborného charakteru naše pracoviště pořádá též řadu akcí pro veřejnost, v nichž budeme pokračovat i v roce 2017. Jedná se o edukační činnost zaměřenou na školní i další skupiny, přednáškovou činnost, komentované prohlídky, aktivity související s naší putovní výstavou V náruči památkové péče. Městské památkové zóny Pardubického kraje, která byla představena hned na několika místech v kraji a kterou i nadále zapůjčujeme zdarma kulturním institucím v kraji ad. Participujeme rovněž na oslavách Evropského dne umělecké tvořivosti, Mezinárodního dne památek a historických sídel i Dnů evropského dědictví. V roce 2017 budeme navíc kromě výše naznačených aktivit připravovat některé novinky související se stěžejními tématy Národního památkového ústavu pro rok 2017, kterými jsou „Baroko a barokní krajina“ a „Rok renesanční šlechty“. Sledujte proto webové stránky nebo facebook našeho pracoviště, ať vám žádná z akcí neunikne.

Národní památkový ústav, územní odborné pracoviště v Pardubicích je jedním ze čtrnácti krajských pracovišť NPÚ. Jeho úkolem je naplňovat v Pardubickém kraji poslání odborné instituce památkové péče dané zejména zákonem o státní památkové péči, tzn. zpracovávat odborné podklady pro rozhodnutí výkonných orgánů, poskytovat konzultace a odbornou pomoc vlastníkům kulturních památek při jejich obnovách a sledovat stav památkového fondu na území kraje. Mimo to zpracovává návrhy na prohlašování věcí či objektů za kulturní památky, podílí se na jejich evidenci, spravuje dokumentační sbírky plánů, fotografií i dalších odborných podkladů ke kulturním památkám a provozuje veřejně přístupnou, odbornou knihovnu. Odborníci z řad zaměstnanců ústavu se rovněž účastní odborných konferencí, seminářů a kolokvií, participují na přednáškách, komentovaných prohlídkách, programech pro školní kolektivy a dalších aktivitách určených pro veřejnost. Další informace najdete na www.npu.cz, respektive http://www.npu.cz/uop-pa/, případně na Facebooku (Pardubičtí památkáři aneb novinky nejen z Příhrádku).

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministerstvo vnitra: Poslední říjnový víkend a ve svátek proběhne plánovaná odstávka systému Czech POINT

18:48 Ministerstvo vnitra: Poslední říjnový víkend a ve svátek proběhne plánovaná odstávka systému Czech POINT

Od pátku 25. října od 20:00 hodin do úterý 29. října 2019 do 6:00 hodin ráno se uskuteční plánovaná …