NPÚ: Sčítání netopýrů v pivovarských sklepeních státního zámku Kynžvart

25.01.2021 14:50

V pivovarských sklepeních státního zámku Kynžvart proběhlo každoroční sčítání netopýrů pracovníky CHKO Slavkovský les ve spolupráci se zaměstnanci správy státního zámku Kynžvart.

NPÚ: Sčítání netopýrů v pivovarských sklepeních státního zámku Kynžvart
Foto: red
Popisek: Národní památkový ústav
reklama

I přestože v posledních dnech pokryla zámek Kynžvart i široké okolí silná sněhová pokrývka a už tak nízké teploty klesly mnohdy hluboko pod bod mrazu, tak ve středu 20. ledna zavítali na zámek Kynžvart, jako každý rok, pracovníci CHKO Slavkovský les. Jednalo se o tradiční pokračování monitoringu počtu netopýrů, kteří zimují v pivovarských sklepeních.

Při letošním sčítání bylo zjištěno, že jsou zde zastoupeny 4 druhy netopýrů v celkovém počtu 13 kusů. Konkrétně tři netopýři velcí (Myotis myotis), osm černých (Barbastella barbastellus) a dva netopýři ušatí (Plecotus auritus).

Správa státního zámku Kynžvart dlouhodobě podporuje ochranu těchto létajících savců, kteří v zámeckém areálu nejen zimují, ale v různých dutinách a škvírách starých stromů zámeckého parku mohou vytvářet až 40 členné letní kolonie. Staré stromy a hodně nemocné stromy se z bezpečnostních důvodů musí někdy bohužel pokácet, proto už nyní můžete v parku zámku Kynžvart najít i mnoho tzv. netopýřích budek, které usnadňují těmto vzácným hmyzožravcům najít vhodné místo pro letní kolonii. Toto náhradní bydlení je instalováno v rámci projektu „Podpora biodiverzity netopýrů v bavorsko-českém pohraničí“. Cílem projektu je zlepšit životní podmínky těchto vzácných živočichů a napomoci zvyšování populací netopýřích druhů. Je spolufinancován z programu přeshraniční spolupráce Cíl EÚS Česká republika – Svobodný stát Bavorsko 2014 – 2020.

Do budoucnosti uvažuje správa zámku i o vytvoření Netopýří stezky, či edukačního programu pro děti, které se budou moci hravou formou dozvědět informace nejen o netopýrech, ale jejich vztahu ke konkrétním místům v zámeckém parku.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zlínský kraj: 61. Zlín Film Fest bude zaměřen na literaturu ve filmu

22:33 Zlínský kraj: 61. Zlín Film Fest bude zaměřen na literaturu ve filmu

Tematické zaměření, grafickou podobu i organizaci nadcházejícího 61. ročníku ZLÍN FILM FESTIVALU – m…