NPÚ: Taneční sál na hradě Buchlov se po dvaceti pěti letech opět otevřel

02.10.2016 14:15

Třípatrový dům s tanečním sálem byl na Buchlově vystavěn roku 1602 pro svatbu Jiřího Zikmunda Prakšického ze Zástřizl s Alžbětou Gedeonkou Kotvrdovskou z Olešničky, avšak svatebčané si v něm své „ano“ mohou říci i dnes. Do konce října, kdy skončí letošní sezona, si ho budou moci samozřejmě prohlédnout také návštěvníci tohoto významného moravského hradu.

NPÚ: Taneční sál na hradě Buchlov se po dvaceti pěti letech opět otevřel
Foto: red
Popisek: Národní památkový ústav

V prohlídkové trase hradu Buchlov byl taneční sál zahrnut již od poloviny 19. století. Od roku 1956 se v tomto sále, jenž je druhou největší místností hradu, zahajovaly prohlídky. Od roku 1991 byl uzavřen, protože stav krovu a napadení podlah dřevomorkou znemožnily další využívání objektu. Po nákladné a dlouhotrvající rekonstrukci byl opět představen veřejnosti v polovině září za účasti generální ředitelky Národního památkového ústavu Nadi Goryczkové.

Při slavnostním znovuotevření tanečního sálu se na Buchlově pochopitelně tančilo.

Vybavení obnoveného sálu v dnešní době představuje 14 restaurovaných rodových portrétů, jež vznikaly od 17. do 18. století. Působivou atmosféru pak dotvářejí dvě malované dřevěné lavice datované do období manýrismu až raného baroka. Ty byly evidentně zhotoveny k vysoce slavnostní příležitosti, kdy ženich s nevěstou a nejvzácnější hosté seděli při hostině právě na nich.

Sál je prosvětlený sedmi okny a je opatřen velmi zajímavým dřevěným stropem, který je konstrukčně propojen s krovem stavby. Obnovená konstrukce krovu pochází z počátku 19. století, ale obsahuje i některé starší prvky.

Vstupné do hradu se ani po rozšíření návštěvní trasy nemění.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Tomio Okamura byl položen dotaz

migranti

V rozhovoru pro PL jste řekl, že hnutí SPD tady nechce žádné africké a islámské migranty. Ty ale podle všeho k nám ani nechtějí. Jak se ale stavíte k přijímání uprchlíků z Ukrajiny? A vracel byste na Ukrajinu bojeschopné muže? A pokud ano, jak?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

AOPK ČR: Pro sídlo správy chráněné krajinné oblasti Soutok zvítězila nabídka města Lanžhot

16:46 AOPK ČR: Pro sídlo správy chráněné krajinné oblasti Soutok zvítězila nabídka města Lanžhot

Zároveň byly shromážděny nabídky vhodných míst a objektů pro umístění Domu přírody Soutoku.