Na každého Čecha připadají 2,5 pojistky

17.03.2014 17:31

Pojišťovny vyberou každoročně na předepsaném pojistném od každého Čecha v průměru zhruba 11 tisíc korun a 8 tisíc korun mu vyplatí na pojistném plnění. Na každého obyvatele ČR pak připadají 2,5 pojistky, které ale málo aktualizují. Nejvíc peněz vynakládáme na životní pojištění, havarijní pojištění má jen každý pátý řidič.

Na každého Čecha připadají 2,5 pojistky
Foto: hns
Popisek: Obálka s penězi
reklama

Nejvíc peněz vynakládáme za životní pojištění. Stále je u nás ale relativně početná skupina obyvatel, která životním pojištěním nedisponuje. Nedávný průzkum finanční skupiny AXA odhalil, že životní pojistkou nedisponuje hned 43 % Čechů.

Odborníci často upozorňují, že čeští pojistitelé věnují nedostatečnou péči aktualizaci smluv. Jen polovina pojistitelů si je vědoma toho, že po čase musí smlouva projít úpravou, aby v případě škodné události zaručila odpovídající kompenzaci. U majetkových pojistek dochází mnohdy k podpojištění, kdy je pojištění nastaveno na nižší částku, než je skutečná hodnota majetku. To se týká zejména nemovitostí. U pojištění vozidel naopak dochází k přepojištění, neboli přecenění hodnoty automobilu. Jeho cena totiž každým rokem výrazně klesá, proto odborníci doporučují pojistku jednou ročně aktualizovat.

S pojištěním automobilů je v České republice spojen ještě jeden trend. Tím je nízká ochota řidičů pořizovat si k povinnému ručení vozidla i havarijní pojištění. V případě povinného ručení však nemohou řidiči počítat s náhradou škody, pokud dojde k poškození vozidla jejich vlastní vinou, postihne je živelná pohroma nebo se stanou obětí krádeže. „Havarijní pojištění, jehož sjednání je dobrovolné, u nás využívá jen každý pátý řidič,” říká Michal Hardyn ze srovnávače finančních produktů TopSrovnani.cz.

Pojistné smlouvy jsou Češi stále zvyklí uzavírat zejména přímo na pobočkách pojišťoven nebo prostřednictvím finančních poradců. Podíl smluv uzavřených po internetu roste, ale oproti nejvyspělejším zemím stále zaostává. „Přes internet se pojišťujeme zejména v případě povinného ručení a cestovního pojištění, kde je takto uzavřena téměř každá třetí pojistka,” poukazuje Michal Hardyn ze srovnávače TopSrovnani.cz. Mnohem větší popularitě se podle něj online pojištění těší například v Anglii, kde internetové portály běžně nabízejí i možnost sjednat si pojištění domácnosti, domácích miláčků nebo životní pojištění.

Kuriózní pojistné produkty z nabídky českých pojišťoven:

Pojištění hřbitovní stavby

Pojistkou můžeme zabezpečit i místo posledního odpočinku. Toto pojištění obvykle pokrývá následky vandalismu a některé pojišťovny slibují i náhradu škod způsobených přírodními živly.

Golfové pojištění

Pojistky vztahující se ke sportu, s nímž jsou obvykle spojeny nemalé náklady, slibují klientům různě vysokou náhradu v případě odcizení, poškození nebo potřeby vypůjčení náhradního vybavení. Kompenzovány mohou být i předem zaplacené účastnické poplatky, pokud se pojistník nemůže zúčastnit turnaje. Golfová pojistka také pokrývá uhrazení nákladů spojených se zraněním sebe i ostatních a jako bonus nabízí i zaplacení útraty za oslavu po Hole in one.

Pojištění teroristického útoku

V reakci na tragické události v zemích zmítaných ozbrojenými konflikty a akcemi radikálních skupin proti civilnímu obyvatelstvu na sebe nenechalo dlouho čekat ani pojištění proti teroristickému útoku. To ocenili především zaměstnavatelé, kteří své zaměstnance do rizikových oblastí posílají a pravděpodobnost, že by za ně museli v případě únosu platit výkupné, není malá. Některé pojišťovny tento druh pojištění nabízejí jako součást cestovního pojištění.

Pojištění vícečetného porodu

Vícečetné porody jsou vždy spojeny s vyššími náklady, s nimiž mohou pojištěným rodičům pomoci pojišťovny. Jedná se především o jednorázovou finanční injekci v řádech desetitisíců do rodinného rozpočtu k pořízení potřebné výbavy pro péči o novorozeňata.

Pojištění proti špatnému počasí na dovolené

Větru ani dešti se sice nedá poručit, ale dá se proti nim pojistit. Například prostřednictvím cestovní agentury Invia ve spolupráci s pojišťovnou AXA. Pojistník má v takovém případě nárok na náhradu zkažené dovolené, pokud je méně než polovina dní dovolené slunečných. Sjednání služby je omezeno na cestu do zemí, kde svítí sluníčko téměř permanentně a pouze během letních měsíců.

Ještě kurióznější pojistky nalezneme v nabídce zahraničních pojišťoven. Ty nabízejí například ochranu před zrušením svatby na poslední chvíli nebo nevěrou. Jedna floridská instituce dokonce pojišťuje proti únosu marťany.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vojenská akademie Vyškov: Naši příslušníci pomáhají již ve čtyřech nemocnicích

16:59 Vojenská akademie Vyškov: Naši příslušníci pomáhají již ve čtyřech nemocnicích

Situace v nemocnicích se stále zhoršuje. Pacientů přibývá. Neváháme. V pátek 8. ledna jsme vyslali n…