Národní divadlo: Premiéra inscenace Laterny magiky inspirovaná tvorbou a životem Edgara Allana Poea

23.04.2022 11:54 | Tisková zpráva

Nová inscenace Laterny magiky v sobě mísí tanec, zpěv, původní hudbu, hru na nástroje, výraznou scénografii i expresivně pojaté kostýmy, objekty či loutky.

Národní divadlo: Premiéra inscenace Laterny magiky inspirovaná tvorbou a životem Edgara Allana Poea
Foto: Národní divadlo
Popisek: Národní divadlo

Hlavními tvůrčími osobnostmi připravované novinky jsou režisérka a choreografka Lenka Vagnerová  a výtvarník a hudební skladatel Ivan Acher. Inspiraci čerpali z několika povídek Edgara Allana Poea, které tvoří základní dramaturgickou kostru inscenace. Současně jsou propojeny sérií atmosfér a poselství z celého spektra Poeova díla tak pestře, jak pestrá jeho tvorba byla. 


Světová premiéra ve čtvrtek 28. 4. 2022 ve 20:00 na Nové scéně Národního divadla.

Divadlo plné iluzí

Tůrci při práci na inscenaci Poe vycházeli z několika zásadních povídek E. A. Poea, například Maska červené smrti, Jáma a kyvadlo, Skokan nebo Král mor, a z několika fragmentů z jeho další tvorby. Jak říká režisérka Lenka Vagnerová, spojuje je konkrétní prostředí, výrazné scénografické prvky a postava Poea samotného: „Krásu jeho textů vnímám jako jeden z vyjadřovacích prostředků tvořících koncept, a to významově i zvukomalebně. Některé povídky jsou více příběhové, některé jsou překrásným sdělením emoce a atmosféry. Poe uměl mistrovsky popsat postavy

a jejich pocity, krásu, strach, zoufalství, ironizovat lidské charaktery, či nesmyslnost lidského konání, sepsal filosofická zamyšlení nad bytím samotným. Není nutno popisovat Poeův život, to ani nebylo naším záměrem. Při čtení Poea zjistíte, že je jeho život obsažen v jeho tvorbě. A skrze ni se o Poeovi dozvíme to nejpodstatnější.“

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Petra Prokšanová byl položen dotaz

Komunisti

Co dobrého je podle vás na době, kdy tu vládli komunisté? Ano SSR nás osvobodil, protože taková byla dohoda a měl na tom vlastní zájem, a to zmocnit se nás. Demokracie a svoboda pak nenastaly, což je to hlavní, ale konaly se politické procesy a vůbec o všem rozhodovala stranická knížka. Vy tvrdíte, ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Správa železnic: Pokrytí prvních železničních tunelů sítí 5G

22:33 Správa železnic: Pokrytí prvních železničních tunelů sítí 5G

Správa železnic zlepšila kvalitu a dostupnost hlasových i datových služeb pro cestující ve vlacích n…