Národní divadlo předvede na festivalu Eurokontext Massenetova Werthera

17.06.2018 7:36

Na operní přehlídku Mezinárodního divadelního festivalu Slovenského národního divadla v Bratislavě „Eurokontext“ přiveze v neděli 17. června pražské Národní divadlo operu Julese Masseneta „Werther“.

Národní divadlo předvede na festivalu Eurokontext Massenetova Werthera
Foto: Národní divadlo
Popisek: Národní divadlo

Do repertoáru pražského Národního divadla se Werther vrátil 7. a 9. června 2018 po bezmála osmdesáti letech od inscenace uváděné v letech 1927-1939, aby znovu připomněl, proč patří k nejúspěšnějším dílům francouzské operní literatury. Současná inscenace vynikajícího evropského operního režiséra Willyho Deckera měla svoji premiéru 14. ledna 1996 v Het Muziektheater (Nederlandse Opera) v Amsterdamu. Následně byla nastudována v divadlech v Oper Frankfurt, Opéra Lyon, Teatro dell'Opera v Římě a Gran Teatre del Liceu v Barceloně. Hudebního nastudování se ujal umělecký ředitel Opery Národního divadla Petr Kofroň, režie pražského nastudování se chopil Stefan Heinrichs. Scénu a kostýmy navrhl Wolfgang Gussmann.

V rolích ústřední dvojice se na Eurokontextu představí Peter Berger v roli Werthera a v roli Charlotty vystoupí Štěpánka Pučálková, j ako Albert vystoupí Jiří Brückler a v roli Sophie Slávka Zámečníková.

Opera sama je vrcholným dílem romantismu a její předloha Utrpení mladého Werthera, román o nešťastné lásce ve formě dopisů z roku 1774, se stala záhy po svém vydání kultovní knihou, v níž její mladí čtenáři nacházeli sami sebe, a řada z nich následovala hlavního hrdinu až k sebevraždě. Libreto zdůrazňuje Charlottin vnitřní konflikt mezi vědomím odpovědnosti a pocitem lásky. S podporou abstraktní scény Wolfganga Gussmanna inscenace Willy ho Deckera líčí dynamiku rozporu mezi touhami jedince a nátlakem konvencí, mezi svobodou a společenskými tabu, mezi nadějí a rezignací.

Hudba pak upoutá pozornost především bohatou melodičností a barevnou orchestrací, v níž byl autorovi vzorem i Richard Wagner. Svojí sugestivní hudební řečí podtrhuje příběh plný vášní, které není hlavním hrdinům dopřáno uspokojit. Dílo obsahuje i jednu z nejznámějších tenorových árií Pourquoi me réveiller. Ta se počítá k prubířským kamenům každého tenoristy, který se s danou rolí potká.

Mezinárodní divadelní festival Eurokontext, který organizuje Slovenské národní divadlo v Bratislavě, patří mezi nejvýznamnější divadelní události roku. Diváci se mohou těšit na to nejlepší z evropské operní a baletní scény.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hrad: Prezident republiky podepsal osm zákonů

15:16 Hrad: Prezident republiky podepsal osm zákonů

Prezident republiky Miloš Zeman podepsal v pondělí dne 27. září 2021 těchto osm zákonů: