Národní muzeum: Vyšlo první souborné kritické vydání Smetanovy korespondence

14.12.2016 22:33

V úterý 13. prosince 2016 se uskutečnil v Muzeu Bedřicha Smetany slavnostní křest knihy s názvem Bedřich Smetana. Korespondence / Correspondence I (1840–1862), jejíž autory jsou Olga Mojžíšová a Milan Pospíšil. První svazek souborného kritického vydání korespondence Bedřicha Smetany vydalo Národní muzeum ve spolupráci s Nadací pro dějiny kultury ve střední Evropě za finanční podpory Grantové agentury ČR. Vydaná publikace je první částí unikátního rozsáhlého vědeckého projektu Národního muzea, který by měl v následujících letech zpřístupnit veškerou Smetanovu korespondenci.

Národní muzeum: Vyšlo první souborné kritické vydání Smetanovy korespondence
Foto: Národní muzeum
Popisek: Národní muzeum
reklama

Slavnostního křtu knihy se zúčastnili také potomci slavného skladatele včetně dvou jeho pravnuků. Kmotry knihy se stali ředitel Pražského jara Roman Bělor, pianista a předseda společnosti B. Smetany Jan Novotný a Smetanův pravnuk Zdeněk Schwarz.

Smetanova korespondence nebyla doposud jako celek vydána. Existují jen dílčí edice některých významných korespondenčních celků, jejichž zpracování má rozdílnou úroveň. Řada dopisů byla uveřejněna jednotlivě v různých publikacích a časopisech, nemalá část korespondence nebyla dosud vůbec publikována.

Obsáhlá kniha zahrnuje veškerou dochovanou korespondenci hudebního skladatele Bedřicha Smetany z let 1840–1862, a také údaje o dopisech dnes neznámých, jejichž existence je však doložena z jiných zdrojů. Veškeré dopisy jsou uveřejněny v originálním jazyce (česky nebo německy) bez zásadních editorských úprav a jsou opatřeny podrobnými věcnými komentáři v českém a anglickém jazyce. Rozsáhlé úvodní studie (v české, anglické a německé verzi) pojednávají o historii vydávání Smetanovy korespondence, o jazycích jeho dopisů v dobovém kontextu či o životních osudech Bedřicha Smetany v daném období. Ke knize jsou připojeny také podrobné ediční zásady. Kniha je rovněž vybavena rozsáhlými rejstříky, seznamem pramenů a literatury a obrazovou přílohou.

Více informací o publikaci ZDE

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Česká televize: Na Déčku skončila úspěšná celoroční soutěž Planeta je Prga

16:51 Česká televize: Na Déčku skončila úspěšná celoroční soutěž Planeta je Prga

S posledním květnovým dnem na Déčku skončila oblíbená celoroční soutěž Planeta je Prga, která malé d…