Národní památkový ústav: Záchrana sousoší Piety v Pulečném na Jablonecku

21.03.2021 9:50

V loňském roce proběhlo restaurování sousoší Piety v Pulečném, okres Jablonec nad Nisou, které bylo realizováno za finanční podpory od Ministerstva zemědělství z programu Údržba a obnova stávajících kulturních prvků venkovské krajiny.

Národní památkový ústav: Záchrana sousoší Piety v Pulečném na Jablonecku
Foto: red
Popisek: Národní památkový ústav
reklama

Plastika je datována k roku 1785. Sousoší Piety tvoří sedící postava Panny Marie s mrtvým Ježíšem Kristem v náručí. Dřík je zdoben reliéfy s výjevy tří světců. Na hlavní straně je reliéf sv. Josefa, na levé straně reliéf sv. Anny a reliéf sv. Jáchyma na pravé straně. Celý objekt se nacházel ve špatném stavu.

Anketa

Uškodí ODS odchod Pavla Novotného?

4%
18%
hlasovalo: 9785 lidí

„Sousoší se naklánělo na levou stranu. Částečná ztráta modelace u všech prvků památky byla zapříčiněna hlavně působením povětrnostních vlivů a biokorozí. V minulosti musel být objekt z nezjištěných důvodů mechanicky poškozen a následně neodborně opraven.“ komentuje stav Piety před restaurováním Ing. arch. Václav Němec, DiS., územní odborné pracoviště v Liberci. Poškozeno bylo i sousoší s Pannou Marií, kde byly výrazné oděrky a necitelné snahy o opravu Piety. Koroze zasáhla kovanou konzolu na lucernu, která se nedochovala.

Restaurování objektu probíhalo systematicky. „Nejdříve byl vybudován nový základ, na nějž bylo sousoší opětovně osazeno. Bylo provedeno zpevnění kamene a jeho čištění, odstranění nefunkčních tmelů a nefunkční spárovací hmoty. Po doplnění chybějícího kamene a plastických retuších a spárování byla provedena lokální barevná retuš a zvýraznění písma. Byla obnovena kovaná konzola a rekonstruována lucerna dle dobové analogie.“ popsal průběh restaurování Ing. arch. Václav Němec, DiS.

Národní památkový ústav, územní odborné pracoviště v Liberci, je jedním ze čtrnácti krajských pracovišť NPÚ. Jeho úkolem je v Libereckém kraji naplňovat poslání odborné instituce památkové péče dané zejména zákonem o státní památkové péči, např. zpracovávat odborné podklady pro rozhodnutí výkonných orgánů, poskytovat konzultace a odbornou pomoc vlastníkům kulturních památek při jejich obnovách a sledovat stav památkového fondu na území kraje. Pracoviště v Liberci zpracovává návrhy na prohlašování věcí či objektů za kulturní památky a podílí se následně na jejich evidenci. Spravuje dokumentační sbírky plánů, fotografií a dalších odborných podkladů ke kulturním památkám, vede veřejně přístupnou knihovnu a podílí se na vydávání časopisu Fontes Nissae, organizuje cyklus přednášek Památky kolem nás v Krajské vědecké knihovně v Liberci. Další informace najdete ZDE nebo profilu na facebooku Památkáři jsou tu pro Vás.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ÚZSVM: Na převedených pozemcích vybuduje Přerov cyklostezku

22:54 ÚZSVM: Na převedených pozemcích vybuduje Přerov cyklostezku

Přerovské pracoviště Úřadu pro zastupování ve věcech majetkových převedlo městu Přerov zdarma dva po…