Nemocnice Strakonice: Modernizace přístrojového vybavení za 150 milionů

30.09.2022 12:08 | Tisková zpráva

Rychlejší vyšetření, zpřesnění diagnostiky a další zvýšení kvality péče o zdraví pacientů – na tom v těchto dnech pracuje Nemocnice Strakonice, a.s. Uspěla totiž s žádostí do dotačního programu REACT-EU , který vypisovalo Ministerstvo pro místní rozvoj. Za získaných 150 milionů nemocnice do konce roku 2023 nakoupí nové přístroje. V těchto dnech dorazila první várka nového vybavení. Operatéři na chirurgii a gynekologii využívají nové operační stoly, osvětlení, laparoskop, sterilizátor, na odděleních jsou k dispozici nové ultrazvuky, EKG, EEG nebo EMG. Nové přístrojové vybavení je přínosem pro lékaře i pacienty.

Nemocnice Strakonice: Modernizace přístrojového vybavení za 150 milionů
Foto: Nemocnice Strakonice
Popisek: Nemocnice Strakonice.

Ze získaných 150 milionů nemocnice zatím nakoupila přístroje za 65 milionů. Velká část jich směřovala na klienty vyhledávaném gastroenterologické centrum, které získalo nové endoskopické sady na vyšetření žaludku, tlustého a tenkého střeva, žlučových cest a slinivky. „Nové máme také zařízení na ultrazvukové vyšetření horní části trávicí trubice.  Ročně naše centrum provede 6 tisíc endoskopických vyšetření, přístroje potřebují obnovu prakticky pořád,“ kvituje nové vybavení primář Interního oddělení MUDr. Ivo Horný.

Na neurologii mohou lékaři nově používat přístroj Sudoscan, který má několik výhod. Zejména dokáže časně diagnostikovat již mírné postižení tenkých vláken periferních nervů.  „To je důležité pro detekci některých typů polyneuropatií, například v rámci cukrovky nebo u onkologicky nemocných léčených chemoterapií. Časná diagnostika je přitom předpoklad účinné léčby, která může zabránit řadě komplikací, například diabetické nohy,“ vysvětluje primář oddělení MUDr. Pavel Houška. EMG laboratoř strakonické nemocnice je teprve druhým pracovištěm po FN Motol, která má přístroj k dispozici. Podobnou diagnostiku zatím bylo možné provést pouze prostřednictvím invazivní kožní biopsie.

Dalším odvětvím, které díky financím z programu REACT-EU čeká modernizace, bude radiodiagnostika a centrální laboratoře. „Získané finance se nejvíce projeví zdokonalením obrazové diagnostiky,  na oddělení JIP, ARO, vyšetřovacích a intervenčních pracovištích a modernizací laboratorních kapacit,“ uvedl k záměrům modernizace ředitel Nemocnice Strakonice, a.s., MUDr. Bc. Tomáš Fiala, MBA. Díky realizaci projektu dojde k potřebnému vylepšování pracovišť chirurgie, gynekologie, pneumologie, interny, radiologie, nukleární medicíny, laboratoří a komplexního společného pracoviště ARO-JIP. „Obměna přístrojového vybavení je nutná pro zachování schopnosti Nemocnice Strakonice, a.s. adekvátně fungovat a poskytovat kvalitní zdravotní péči. Jde o zachování co nejvyšší funkčnosti celého zdravotnického systému strakonické nemocnice,“ dodal ředitel Fiala.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Lesy ČR postavily nádrž na úpatí nejvyššího vrcholu Jizerských hor

22:03 Lesy ČR postavily nádrž na úpatí nejvyššího vrcholu Jizerských hor

Stavbu retenční nádrže Perlík za 7,8 milionu korun dokončily Lesy České republiky na úpatí Smrku, ne…