Obří prasnice Hope vzbudila velký zájem o špatné podmínky v evropských chovech prasat

03.11.2013 20:20 | Zprávy

Obří nafukovací prasnice Hope je šest metrů vysoká a šest metrů široká a je bohužel v kleci. Kromě prvních čtyř týdnů březosti je od ledna letošního roku v EU zakázáno tyto klece pro prasnice používat.

Obří prasnice Hope vzbudila velký zájem o špatné podmínky v evropských chovech prasat
Foto: Společnost pro zvířata
Popisek: Zahájení kampaně za plnění směrnice EU pro ochranu prasat “Já za to stojím”.

Mezinárodní organizace pro ochranu hospodářských zvířat Compassion in World Farming při svém průzkumu v chovech prasat v šesti zemích EU zjistila, že mnoho prasnic se v klecích, kde se nemohou ani otočit, stále chová po celou dobu březosti.

Hope na svém celoevropském turné přicestovala do Prahy z Paříže a svou přítomností upozorňovala na časté porušování platného právního předpisu na ochranu prasat v EU. Ačkoli Česká republika je jednou z mála zemí, které oficiálně plní zákaz používání klecí pro březí prasnice, jak potvrdil dokument z českých farem, v intentivních velkochovech prasat se u nás nedodržují další ustanovení platné směrnice, zejména požadavek na vhodné obohacení prostředí holých kotců a zákaz rutinního zkracování ocasů prasatům. 

Hope včera na náměstí Míru v Praze zahájila českou kampaň “Já za to stojím”, která je součastí celoevropské kampaně vedené Compassion in World Farming. Ve spolupráci s českou Společností pro zvířata Compassion žádá českou veřejnost, aby se připojila svým podpisem k petici za dodržování směrnice na ochranu prasat. Tuto petici již podepsalo 262 045 občanů EU a každým dnem se přidávají další. Petice bude předána na jaře příštího roku Evropské komisi a všem ministrům odpovědným za životní pohodu hospodářských zvířat ve členských státech EU.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Jiří Kobza byl položen dotaz

Euro

Zmiňujete se o jakémsi hlasovacím kartelů zemí eurozóny, ale když teď nejsme členy, nerozhoduje se tak vlastně o našich penězích jen bez nás? I když nemáme euro, tak do EU přeci přispíváme, jen teda pokud to chápu vůbec, tak už o jejich osudu vlastně jako nečlenové eurozóny nerozhodujeme vlastně vůb...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

MŽP: Nové vedení představilo zaměstnancům priority resortu

22:33 MŽP: Nové vedení představilo zaměstnancům priority resortu

Shodit mediální nálepky, představit se tváří v tvář a jasně deklarovat, že základem nové etapy resor…